Rick ja Morty

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

"Rick ja Morty" (Rick and Morty) on Justin Roylandi ja Dan Harmoni loodud ameerika komöödiaulme animafilmide sari, mis ilmus Cartoon Networki "Adult Swim" osana. Sari esilinastus 2013. aasta detsembris; teine hooaeg ilmus 2015. aastal. 1. oktoobril 2017 lõppes kolmas hooaeg ja 2018. aasta mais kuulutati välja veel 70 episoodi määramata arvu hooaegadega.[1] 2019. aasta mais kuulutati välja neljanda hooaja ilmumiskuupäev – november 2019.[2] Esimesed viis episooti avaldati novembris-detsembris; seejärel jätkus hooaeg 3. mail 2020.

Sari on pühendatud küünilise hullu teadlase Rick Sanchezi ja tema naiivse, kapriisse ja ebakindla lapselapse Morty eksimustele; sarja looja Royland annab hääle mõlemale tegelasele. Filmi sarja "Tagasi tulevikku" huligaansest animeeritud paroodiast välja kasvanud sari pälvis kriitikutelt äärmiselt kõrge hinnangu, rõhutades selle originaalsust, loovust ja huumorimeelt.

Peategelased[muuda | muuda lähteteksti]

  • Rick Sanchez (hääle andnud Justin Royland) – üks kahest peategelasest, särav keskealine teadlane, pidevalt röhitsev alkohoolik. Skeptik on äärmiselt küüniline, torisev, isekas, kuid mitte huumorimeeleta. Oma geniaalsuse tõttu leiab ta kogu universumis palju vaenlasi. Ta kolib oma tütre juurde Smithi peresse, sellest ajast alates reisib ta peaaegu alati pojapoja Mortyga.
  • Morty Smith (hääle andnud Justin Royland) – teine peategelane, Ricki pojapoeg, 14-aastane poiss (3. hooaja sündmuste ajal 15-aastane), tavaline teismeline. Vanaisaga reisides ei saa tihti toimuvast lihtsalt aru, kuid näitab aeg-ajalt leidlikkust. Armunud Jessicasse. Pärast planeedi Maa C-137 põliselanike hävitamist "kroonenbergiseerimise" tagajärjel kolisid tema ja Rick mõõtmesse, kus nende versioonid surid Ricki ebaõnnestunud katses. Morty salvestatud mälestuste järgi olid veel mõned üleminekud teistele mõõtmetele. Kas need toimusid enne "kroonenberiseerumise" sündmusi, pole teada.
  • Bet Smith (hääle andnud Sarah Chock) – Ricki tütar, Morty ja Summeri ema ning naine Jerry, 34-aastane. Ta töötab südamekirurgi-loomaararstina – peamiselt hobustega. Ta sünnitas Summeri 17-aastasena, millest Summeri enda sõnul "teeb ta pidevalt probleemi." Tal on probleeme alkoholiga, ta peab end alaväärseks ja kardab, et isa hülgab ta taas. Võib-olla asendati ta kolmanda hooaja viimastes osades klooniga.
  • Jerry Smith (hääle andnud Chris Parnell) – Morty ja Summeri isa, Ricki väimees, Betti abikaasa, 34-35 aastat vana. Nagu Morty, on ta naiivne ja rumal, seeõttu on tal palju komplekse. Teeb oma naise üle nalja selle kohta, et ta pole "päris kirurg". Ta armastab filmi "Titanic". Töötu, kuna kõik pereliikmed tuletavad talle perioodiliselt meelde fraase "leia töö". Mõnda aega töötab ta reklaamiagendina. Huvitatud tsiviilõigusest. Ta ei armasta Ricki (leebelt öeldes) ja see tunne on vastastikune.
  • Summer Smith (hääle andnud Spencer Grammer) – Morty vanem õde, 17-aastane. Tüüpiline teismeline, kellel on vastavad huvid. Mõnikord reisib ta koos vanaisa ja noorema vennaga ning aitab neid sageli hädast välja. Peab oma pere trikke "rumalaks". Mõnda aega töötas ta kuradi poes. Ta oli armunud Ethanisse, 3. hooaja teises seerias kohtub ta postapokalüptilise mõõtme elanike juhi Bleedinguga. Väga sõltuv enda telefonist. Peab oma keha koledaks.

Loomine[muuda | muuda lähteteksti]

Dan Harmon (vasakul) ja Justin Roiland

Multifilmi loojad Justin Reuland ja Dan Harmon kohtusid Los Angeleses igakuisel mitteärilisel lühifilmide festivalil Channel 101 [en], mille üks asutajatest oli Harmon.[3] Sellel festivalil osalejad pakkusid publikule oma lühifilmide pilootversioone, mille järel publik valis sellised, mis nende arvates vääriksid sarjana edaspidist väljaandmist. Aasta pärast festivali asutamist, alates 2004. aastast, hakkas Royland talle oma töid saatma. Roylandi piloodid, mida Harmon kirjeldasid kui "haigeid ja hullud", kutsusid publiku poolt esile segase reaktsiooni, kuid sellegipoolest meeldis Harmonile selline huumor ja nad hakkasid koostööd tegema.

2006. aastal lõid Harmon ja Royland Kanal 101 jaoks koomiksi "Doki ja Mharti tõelised animeeritud seiklused", mis räägib Emmett Browni ja Marty McFly filmisarja " Tagasi tulevikku " peategelaste seiklustest.[4] Koomiks tekitas publiku seas tugevaid emotsioone ja Royland lõi veel mitu lühifilmi, milles kangelased hakkasid tasapisi oma prototüüpidest kaugenema originaalfilmidest.[5]

Animatsiooni kallal töötas Kanada ettevõte Bardel; Tegelaste animatsioon ja kujundus töötati välja Toon Boom Harmony abil. Kõigepealt tehti taustpilt Adobe Photoshopis ja viimases vormistati see After Effectsis. Peategelaste stiili kallal töötavate loojate ja animaatorite sõnul inspireerisid neid veel üks animatsioonisari – "Simpsonid".

Viited[muuda | muuda lähteteksti]