Rein Küttner

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Rein Küttner (sündinud 25. novembril 1940) Tallinnas on eesti tehnikateadlane, Eesti Teaduste Akadeemia liige.

Haridus, teenistuskäik[muuda | muuda lähteteksti]

Tema koolitee algas Nõmme 28. 7-klassilises koolis ning jätkus Tallinna Polütehnikumis, mille lõpetas 1959. aastal tehnik-elektriku kvalifikatsiooniga. Haridustee jätkus Tallinna Tehnikaülikoolis, kus ta 1965. aastal sai mehaanikainseneri diplomi. Paralleelselt õppimisega töötas Rein Küttner masinaehitustehnoloogia kateedris laboratooriumi juhataja ja insenerina ning jätkas samas assistendina ka pärast ülikooli lõpetamist.

Aastatel 1967‒1970 õppis Rein Küttner aspirantuuris ja 1971 kaitses Leningradi Täppismehaanika ja Optika Instituudis tehnikakandidaadi väitekirja teemal "Mehaanilise töötluse optimaalsete režiimide metoodikate uurimine ja väljatöötamine". Ta jätkas Tallinna Tehnikaülikoolis vanemõpetaja, dotsendi, kateedri juhataja ja raalprojekteerimise labori teadusliku juhendaja ametikohtadel. 1991. aastal sai temast masinaehituse instituudi professor ja Tallinna Tehnikaülikooli teadusprorektor. Aastatel 2001‒2004 oli Rein Küttner masinaehituse instituudi direktor ja alates 2004. aastast tootmistehnika professor. Alates 2010. aastast on ta Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor.

Teaduste Akadeemia liikmeks valiti Rein Küttner 1997. aastal tehnikateaduste alal.

Rein Küttneri teadustöö temaatika oli aastatel 1965‒1971 seotud masinaehituse tehnoloogiliste protsesside modelleerimise ja optimeerimisega, alates 1971. aastast aga raalprojekteerimise tarkvara väljatöötamise ja spetsialiseeritud tarkvaravahendite arendamisega. Tema vahetul osalemisel ja juhendamisel on Eestis välja kujunenud tugev ja rahvusvaheliselt tuntud masinaehitusliku raalprojekteerimise koolkond.

Teaduskorralduslik tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Aktiivne on olnud Rein Küttneri teadus-organisatsiooniline ja administratiivne tegevus. Ta on mitme erialaliidu ja seltsi liige, kuulunud üleriigilise tähtsusega nõukogudesse ja komisjonidesse, olnud rahvusvaheliste konverentside programmkomiteede liige. Aastatel 1999‒2009 oli ta Teaduste Akadeemia informaatika ja tehnikateaduste osakonna juhataja. Rein Küttner on avaldanud ühe monograafia ja enam kui 130 teadusartiklit. Pikaajalised koostöösidemed on tal Dresdeni, Stockholmi, Dramstadti, Budapesti, Helsingi jt tehnikaülikoolidega. Ta on stažeerinud New York Queens College’is, Kieli Majandusakadeemias, Trondheimi Ülikoolis.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

1979. aastal autasustas USA inseneride ühendus Society of Manufacturing Engineering Rein Küttnerit oma aukirjaga. Kahel korral (1986, 1990) pälvis ta Üleliiduliste Teaduslik-Tehniliste Ühingute presiidiumi ja 1986 Eesti NSV Ülemnõukogu presiidiumi aukirja. 1985. aastal sai ta Tallinna Teadlaste Maja teaduspreemia, 1989. aastal Eesti NSV teenelise inseneri aunimetuse ning 2000. aastal Eesti Teaduste Akadeemia medali. 2003. aastal autasustati teda Eesti Vabariigi Valgetähe IV klassi teenetemärgiga ja 2019. aastal Nikolai Alumäe medaliga[1].

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]