Mine sisu juurde

Regressioonanalüüs

Allikas: Vikipeedia

Regressioonanalüüs on meetodite kogum statistikas, kus uuritakse suurustevahelist sõltuvust ja võimalusi sõltuvuse funktsionaalseks kirjeldamiseks etteantud valemi põhjal.[1]

Regressioonanalüüsi käigus leitakse regressioonmudeli deterministlik komponent. Levinuim regressioonanalüüsi tüüp on lineaarregressioon, milles leitakse lineaarne seos, mis kirjeldab etteantud andmete vahelist seost mingi määratud matemaatilise kriteeriumi alusel võimalikult lähedaselt.

Regressioonimudel

[muuda | muuda lähteteksti]

Uurides suuruste vahelist sõltuvust ja proovides kirjeldada antud funktsionaalset sõltuvust etteantud valemi põhjal, eeldatakse, et sõltuvus koosneb täpselt määratavast komponendist (determineeritud) ja juhuslikust komponendist. Sellise eeldusega seost nimetatakse regressioonmudeliks. Seega koosneb regressioonmudel deterministlikust ja juhuslikust komponendist.

Defineerides üldjuhul, et juhuslik(ud) suurus(ed) on funktsionaalses sõltuvuses juhuslikust suurusest / juhuslikest suurustest ning on määratavad determineeritud komponendi parameetrid. Kui tähistada erinevat päritolu juhuslik komponent tähisega , võib regressioonimudeli kirja panna kujul

Regressioonanalüüsi eesmärgiks on määrata täpne funktsiooni kuju , mis kirjeldab võimalikult täpselt etteantud andmete muutujate vahelist seost. Regressioonanalüüsi tegemiseks tuleb funktsiooni matemaatiline kuju ette anda.

  1. Ako Sauga (2020). Statistika õpik majanduseriala üliõpilastele. Tallinn: Tallinna Tehnikaülikooli kirjastus. Lk 422. ISBN 978-9949-83-519-5.