Reastvere linnamägi
Reastvere linnamägi on kõrgendik (linnamägi) Jõgeva maakonnas Jõgeva vallas.
Linnamäge kaitstakse 1968. aastast 4-hektarilise kaitsealana (Reastvere linnamäe kaitseala)[1].
Kirjeldus
[muuda | muuda lähteteksti]Kalevipoja säng asub ida–läänesuunalisel kitsal, 8–14 m laiusel maaribal kahe sügava oru vahel. Ida- ja lääneotsas on 2–3 m kõrgused ja 6–16 m laiused vallid. Peaaegu puuduliku kultuurikihiga linnamäe kogupikkus on 60 m, millest õueala pikkus on 36 m. Läänepoolse otsavalli pikkus ulatub põhja-lõuna suunas 22-23 meetrini, laius 13 m. Valli põhjapoolne ots on 1 m võrra madalam. Valli lõunapoolne ots on kõrgem 124 kõrgusjoonel. Seal asus arvatavasti linnusetorn. Läänevalli kõrgus välisjalamilt on lõunaosas 3,5 m, põhjaosas 2,5 m. Idapoolse otsavalli pikkus ulatub 20 m ja laius 13 m. Kõrgus välisküljelt 3 m ja siseküljelt 2,4 m kõrge.
Linnus arvatakse pärinevat meie ajaarvamise II aastatuhande algusest.
Leiud
[muuda | muuda lähteteksti]Vallides on avastatud mitmeid söerohkeid vahekihte, mis pärinevad eriaegsete kaitseehitiste rusudest.
Muistise dateering
[muuda | muuda lähteteksti]Eriaegsete kaitseehitiste rusud pärinevad 14-C analüüsi põhjal aastatest 1020–1054. 65 cm sügavuselt on tulnud nähtavale hilisemad, samuti mahapõlenud linnuse tukijäänused, mis pärinevad liivatäidisega palktaranditest ja selle 14-C analüüs dateeris 12. sajandi I poolde. Pärast 12. sajandi hävingut taastati samal ajajärgul muinaslinnus juba märksa tugevamana, vallide alale liivatäidisega palktaranditest rajatud kaitseliiniga. Muinaslinnus hävis lõplikult 12. sajandi lõpul või 13. sajandi alguses enne ristisõda Eesti aladel. [2]
Viited
[muuda | muuda lähteteksti]- ↑ Sissekanne Eesti looduse infosüsteemis (vaadatud 04.04.2013)
- ↑ register.muinas.ee
Välislingid
[muuda | muuda lähteteksti]- Sissekanne Eesti looduse infosüsteemis
- Reastvere linnamägi kultuurimälestiste riiklikus registris