Rahvuslik olümpiakomitee

Allikas: Vikipeedia

Rahvuslik Olümpiakomitee (NOC) on organisatsioon, mis esindab konkreetse riigi huve Rahvusvahelises Olümpiakomitees (ROK) ning esindab ja korraldab olümpialiikumist riiklikul tasandil. 206 rahvuslikku olümpiakomiteed on ühendatud Rahvuslike Olümpiakomiteede Ühendusse (Association of National Olympic Committees - ANOC), mis jaguneb viieks mandriorganisatsiooniks. ANOC üldkoosolekud toimuvad iga kahe aasta tagant. Rahvuslike Olümpiakomiteede (NOC) katusorganisatsioon Euroopas on Euroopa Olümpiakomitee.

Rahvuslikud olümpiakomiteed, rahvusvahelised alaliidud ja korralduskomiteed: Igal olümpiamängudel osaleda soovival riigil peab olema ROK-i poolt aktsepteeritud riiklik olümpiakomitee. 21. sajandi alguseks oli selliseid komiteesid üle 200.

Rahvuslik olümpiakomitee (NOC) peab koosnema vähemalt viiest riiklikust spordiliidust, millest igaüks on seotud vastava rahvusvahelise alaliiduga. Nende NOKide näiline eesmärk on olümpialiikumise arendamine ja edendamine. NOC-d korraldavad oma riigi esindajate olümpiamängudel varustamist, transporti ja majutamist. NOC-de reeglite kohaselt peavad nad olema mittetulunduslikud organisatsioonid, ei tohi end siduda poliitiliste või äriliste asjadega ning peavad olema täiesti sõltumatud ja autonoomsed ning suutma vastu seista kõikidele poliitilistele, religioossetele sündmustele või kaubanduslikule survele.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]