Qiblah

Allikas: Vikipeedia
Qibla

Qiblah ehk kibla on suund, kuhu poole muslimid palve (şalāh) ajal vaatavad.

Islami algaegadel (aastast 622) oli qiblah suunatud Jeruusalemma poole. 11. veebruaril 624 pKr, 16 kuud pärast hidžrat, asendas Muhammad ilmutuse põhjal selle orientiiri Mekaga. Selle kohta öeldakse Koraanis (2:142–144) Muhammadile: Narrid inimeste seas ütlevad: "Mis on neid ära pööranud kiblast, millega nad olid harjunud?" Ütle: Allahile kuuluvad nii ida kui ka lääs: tema juhatab sirgele teele, keda tahab. Nõnda oleme teist teinud tasakaalus umma, et te oleksite tunnistajaks rahvastele ja Saadik [Muhammad] tunnistajaks teile endile; ja me määrasime kibla, millega sa olid harjunud, ainult selleks, et eristada Saadiku järgijaid neist, kes teevad kannapöörde [usust]. See oli tõesti raske, ainult mitte neile, keda Allah juhtis. Ja iial ei tee Allah teie usku tühjaks. Sest Allah on kõikide inimeste vastu Ülilahke, Üliarmuline. Me näeme sinu näo pöördumist taeva poole. Nüüd me pöörame sind kibla poole, mis on sulle meele järele. Pööra siis oma nägu Püha Mošee poole. Kus te ka ei oleks, pöörake oma näod selles suunas. Raamaturahvas teab hästi, et see on tõde nende Issandalt. Ja Allah ei unusta, mida nad teevad.

Mõned uurijad, sealhulgas Montgomery Watt ja John Christopher, leiavad, et qibla muutmise põhjuseks oli see, et Muhammad kaotas lootuse pöörata juute ning orienteerus araablastele.

Qiblah on suund koha poole, mille täpsed koordinaadid (21°25'24" N, 39°49'24" E) on määratud Kaaba asukohaga. Kaabas olles palvetatakse näoga välismüüride suunas.

Tapetava looma pea pööratakse qiblah suunas. Inimesed maetakse peaga qiblah suunas.

Reisijate peatuskohtades on qiblah tähistatud rohelise noolega põrandal või laes.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]