Punaroheline koalitsioon (Norra)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Punaroheline koalitsioon on Norra erakondade koalitsioon, mille moodustasid Norra Tööpartei, Sotsialistlik Vasakpartei ja Keskpartei.

Koalitsioon loodi 2005. aasta parlamendivalimiste eel, et pakkuda alternatiivi Norra parempoolsele valitsusele, kuhu kuulusid Kristlik Rahvapartei, Høyre ja Venstre.

Nagu näitas ka enamik arvamusküsitlusi, võitis see koalitsioon 2005. aasta parlamendivalimised. Nad said Stortingis 87 kohta, mis on rohkem kui parempoolsed (senised valitsusparteid ja neid tingimustega toetanud Progressipartei kokku (81). Tööpartei üksinda sai rohkem kohti kui senised valitsusparteid kokku.

Koalitsioon on ajalooline mitmetel põhjustel. Tööpartei pole kunagi osa võtnud koalitsioonivalitsustest, välja arvatud Einar Gerhardseni vahevalitsus 1945. aastal. Sotsialistlik Vasakpartei pole kunagi osalenud valitsuses, sest pole soovinud koaleeruda Tööparteiga. Keskpartei jaoks on see esimene kord koaleeruda vasakpoolsetega. Keskpartei on koaleerunud enne Kristlike Demokraatide (Kristlik Rahvapartei) ja Konservatiividega (Høyre).

Punarohelise Koalitsiooni kriitikud on nimetanud seda koalitsiooni sotsialistlikuks, kuigi Sotsialistlik Vasakpartei peab neist ainsana ennast sotsialistideks. Revolutsiooniline sotsialistlik Punane Valimisliit arvab, et koalitsiooni kirjeldamiseks ei sobi punane roos, ja seepärast kasutab roosat. Keskkonnapartei Rohelised leiab omakorda, et need kolm erakonda ei vääri rohelist värvi.

Koalitsioonil on hulk omavahelisi lahkarvamusi, mis nad enne valitsuse moodustamist peavad lahendama.

Tööpartei pooldab Euroopa Liitu astumist, teised aga mitte. On kokku lepitud jääda selles küsimuses eri seisukohtadele.

Lahkarvamused puudutavad ka nafta ja gaasi ammutamist ning NATO liikmesust.

Et Tööparteil on suur ülekaal, siis tõenäoliselt ei tehta koalitsioonipartneritele suuri järeleandmisi.