Mine sisu juurde

Puitkiudplaat

Allikas: Vikipeedia

Puitkiudplaat (inglise Fiberboard), ka tuntud kui Soome papp[1], on puidukiududest valmistatud plaatmaterjal (puitplaat). Seda kasutatakse laialdaselt ehituses ja mööbli valmistamiseks. Puitkiudplaate hakati valmistama juba 19. sajandil paberitööstuse jääkidest. Tootmisprotsessidest eristatakse märgtehnoloogiat ja kuivtehnoloogiat.

Märgtehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Puitkiudplaadi toormeks on ümarpuit, mis peenestatakse laastudeks. Seejärel soojendatakse laaste defibrööri survesilindris auru käes ning pärast laastude pehmenemist eraldatakse neis puidukiud. Kui kiumass on vedeldatud ja kontsentreeritud vormitakse massist filterriidele kiudmatt. Seejärel nõrgub vesi kiudmatist välja ning matist vormitakse ühtlane poogen. Pärast seda viiakse toorplaadid kuumpressi. Pärast pressimist plaadid kuivatatakse ja saetakse mõõtu.

Kuivtehnoloogia[muuda | muuda lähteteksti]

Kuivtehnoloogia puhul jahvatatakse laastud kahe ketta vahel surve all aurutamisega samaaegselt. On kolme liiki plaate:

  1. Pehmed plaadid (tihedus <350 kg/m3, paksus 8–50 mm) Kasutatakse tuuletõkkeplaadina ja heliisolaatorina.[2]
  2. Poolkõvad plaadid (tihedus 350–800 kg/m3, paksus 6–12 mm)
  3. Kõvad plaadid (tihedus >800 kg/m3, paksus 2–4 mm). Kasutatakse põrandate ja uste ehitamiseks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 1. juuni 2016. Vaadatud 18. mail 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)
  2. "Arhiivikoopia". Originaali arhiivikoopia seisuga 5. mai 2016. Vaadatud 18. mail 2016.{{netiviide}}: CS1 hooldus: arhiivikoopia kasutusel pealkirjana (link)

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]