Prosecco

Allikas: Vikipeedia
Pudel vahuveini Prosecco di Conegliano spumante ja pokaalitäis väljakallatud Prosecco't frizzantet, mis lõpetab mullitamise praktiliselt kohe pärast pokaali kallamist

Ülevaade[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prosecco on Itaalia kuiv vahuvein, mis on valmistatud Glera ("Prosecco") viinamarjadest. Viinamarja nimi muudeti ära segaduste vältimiseks. Prosecco vahuveinid tulevad Kirde-Itaaliast, kus nende toorainet – viinamarju kasvatatakse Veneto ja Friuli-Venezia Giulia nimelistes veinipiirkondades. Tänapäeval tohib vaid neist veinipiirkondadest tulevaid vahuveine nimetada Proseccoks.


Ajalugu[muuda | redigeeri lähteteksti]

Odav Prosecco frizzante, mida kunagi müüdi plekkpurgis

Prosecco algusaastatel, mil Prosecco vahuveini valmistamiseks kasutatav viinamarjasort kandis veel Prosecco nime, hakati seda massiliselt kasvatama ka muudes riikides nagu Argentinas, Austraalias, Brasiilias ja teistes uue maailma veiniriikides. Ka seda vahuveini nimetati Proseccoks. Alates 2009 .aastast tohivad Prosecco nime kanda vaid mõned teatud Kirde-Itaalia veinipiirkonnad.

Omal ajal müüdi Proseccot isegi plekkpurkides kui magusat ja madalakvaliteedilist vahuveini. Tänapäeval on Prosecco kuiv ja kõrge kvaliteediga vahuvein, mida tohib pudeldada ainult traditsioonilistesse klaaspudelitesse.


Prosecco veinide kvaliteediklassid[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prosecco DOC veinid jagunevad kolme kategooriasse:

  • Mullita (still) vein, mille tootmismaht jääb umbes 5% kanti ning seda toodetakse peamiselt sisemaiseks tarbimiseks.
  • Kerge mulliga Prosecco Frizzante. Frizzante veinid on tavaliselt odavamad kui Spumante veinid, kergemad ning vaht kaob kiiremini.
  • Suurema mulliga Prosecco Spumante. Mullid ja vaht püsivad kauem. Kui Frizzante suletud pudelis on rõhk 2,5 baari, siis Spumante pudelis 3,0 baari.


Prosecco tootmismahud[muuda | redigeeri lähteteksti]

Prosecco vahuvein on kiirelt saavutamas populaarsust, sest tegemist on kvaliteedi poolest praktiliselt sama veiniga kui Prantsusmaalt pärit Champagne, kuid hind on samas tunduvalt taskukohasem. Aastal 2013 toodeti 315 miljonit pudelit Proseccot, sellest 240 miljonit pudelit erikvaliteediga DOC Proseccot, mida on 24% rohkem kui aasta varem. Viimase 10 aasta jooksul on nii tootmis- kui ka müügimahud kasvanud suurusjärgus 75%–80%.

Välislingid[muuda | redigeeri lähteteksti]