Prokuratuur

Allikas: Vikipeedia

Prokuratuur on Justiitsministeeriumi valitsemisalas olev valitsusasutus.

Riigiprokuratuur

Moodustatud
Peakorter Tallinn
Asukoht Wismari tänav 7, Tallinn,
Piirkond Eesti Vabariik
Veebileht Riigiprokuratuur

Prokuratuuri ülesanded[muuda | muuda lähteteksti]

Prokuratuur:

  • juhib kohtueelset kriminaalmenetlust, tagades selle seaduslikkuse ja tulemuslikkuse;
  • esindab kohtus riiklikku süüdistust,
  • osaleb kuritegude tõkestamiseks ja avastamiseks vajaliku jälitustegevuse planeerimises ning
  • täidab muid seadusega prokuratuurile pandud ülesandeid.

Organisatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Prokuratuur on kaheastmeline koosnedes Riigiprokuratuurist, mille juht on 2005. aastast Riigi peaprokurör Norman Aas ja neljast piirkondlikust ringkonnaprokuratuurist:

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eesti Vabariigi Prokuratuur moodustati 18. novembril 1918 vastuvõetud määrusega ajutiste kohtute sisseseadmise kohta, millega loodi ka Eesti Vabariigi Prokuröri ametikoht Kohtuministeeriumi alluvuses. Ajutise Valitsuse otsusel määrati Eesti Vabariigi prokuröriks Jaan Teemant, kes oli selles ametis kuni 8. maini 1919. aastal.

1920. aasta aprillis kaotati Vabariigi prokuröri amet ja moodustati eraldi Kohtupalati Prokuratuur ja Riigikohtu Prokuratuur. Riigikohtu prokuratuur oli peamiselt seaduslikkuse kaitsja ja arvamuse avaldaja. Kohtukoja prokuratuuri töö sisuks oli süüdistuse esitamine ja selle toetamine. Riigikohtu prokuratuur esines sisulise prokuratuurina ainult neil kordadel, kui Riigikohus lahendas sisuliselt mõnda konkreetset kohtuasja.

Eesti Vabariigi Prokurörid 1918–1920
Riigikohtu prokurörid 1920–1940
Kohtupalati prokurörid 1920–1940

Eesti Vabariigi kohtud ja nende juures asuvad prokuratuurid likvideeriti pärast Eesti okupeerimist, 1940. aastal ja 23. oktoobril 1940. aastal moodustati Eesti NSV Prokuratuur.

Eesti Vabariigi prokuratuurisüsteem taastati Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidiumi 1991. aasta 27. augusti otsusega «Eesti Vabariigi Prokuratuuri lahutamise kohta NSV Liidu Prokuratuurist» moodustati Eesti Vabariigi Prokuratuur. Aastatel 1991–1993 oli Eesti Vabariigi Peaprokurör Leo Urge.

Riigi peaprokurörid alates 1993. aastast[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]