Produtsendid (film 2005)

Allikas: Vikipeedia
Produtsendid
The Producers
Žanr komöödia, muusikal
Režissöör Susan Stroman
Stsenarist Mel Brooks
Thomas Meehan
Helilooja Mel Brooks
Thomas Meehan
Peaosades Nathan Lane
Matthew Broderick
Uma Thurman
Will Ferrell
Gary Beach
Roger Bart
Produtsent Mel Brooks
Jonathan Sanger
Filmistuudio Universal Pictures
Columbia Pictures Corporation
Aasta 2005
Esilinastus Ameerika Ühendriigid 25. detsember 2005
Eesti 10. märts 2006
Kestus 134 minutit
Riik Ameerika Ühendriigid
Keel inglise
Ametlik veebileht
IMDb profiil

"Produtsendid" (originaalpealkiri "The Producers") on Kuldgloobusele nomineeritud 2005. aasta muusikaline komöödiafilm.

Film põhineb 2001. aasta Broadway muusikalil "Produtsendid", mis omakorda põhineb 1968. aasta filmil "Produtsendid".

Filmi lavastas Susan Stroman, kes oli ka Broadway lavamuusikali lavastaja ja koreograaf. Peaosatäitjad Nathan Lane ja Matthew Broderick olid peaosades ka Broadway muusikalis.

Süžee[muuda | muuda lähteteksti]

"Produtsendid" on film teatriprodutsendist Max Bialystockist (Nathan Lane), kelle viimane muusikal "Funny Boy" osutus täielikuks läbikukkumiseks. Tema raamatupidaja Leo Bloom (Matthew Broderick) avastab, et Max teenis lavastusega hoolimata tolle edutusest 2000 dollarit kasumit, mida vägagi lihtsalt võimalik maksuameti eest peita. Leole tuleb pähe idee, kuidas edutute lavastustega maksuametit pettes palju lihtsam kasumit teenida oleks ja Max haarab tema ideest lennult kinni. Leo keeldub küll alguses Maxi plaanis kaasa löömas, aga tema igipõline unistus teatrilavastajaks hakata, saab temast lõpuks võitu.

Koos hakkavad nad otsima halvimat käsikirja, milleks osutub natsinäidend "Springtime for Hitler", mille autoriks endine natsiohvitser Franz Liebkind (Will Ferrell). Seejärel üritavad nad nõusse rääkida maailma halvima lavastajat Roger De Brisi (Gary Beach) ja palkavad rollidesse halvimad näitlejad, keda leida annab. Vahepeal jalutab nende kontori uksest sisse veel imeilus umbkeelne rootslanna Ulla (Uma Thurman), kelle nad oma sekretäriks palkavad.

Muusikali avaõhtul teevad Leo ja Max kõike, et oma muusikalile lisaks võimalikult palju ebaõnne kaasa tuua, mille käigus Hitleri osatäitjaks valitud Franz Liebekind oma jalaluu murrab ning lavastaja Roger viimasel minutil tema rolli üle võtab. Muusikali algminutitel on vaatajad sellest kohkunud ja osad valmis enneaegselt lahkuma, kuni tuleb lavale Roger, kelle paroodiline kehastus Hitlerist inimesi naerma ajab, nii et nad hakkavad muusikali nautima. Tulemusena osutub muusikal hoopis hitiks ja kui maksuameti kätte satuvad Maxi finantsdokumendid, võetakse Max vahi alla. Leol õnnestub aga peitu pugeda ja ta põgeneb koos Ullaga Rio de Janeirosse. Leo südametunnistus ei lase tal aga Maxi hüljata ja Maxi kohtuistungi ajaks ilmub ta koos Ullaga, kellega ta on vahepeal abiellunud, uuesti välja. Kohtunik määrab neile mõlemale viis aastat vanglas Sing Sing. Vanglas olles kirjutavad nad muusikali "Prisoners of Love" ja pärast vanglast väljasaamist saavad neid edukad Broadway lavastajad.

Osatäitjad[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]