Praha astronoomiline kell

Allikas: Vikipeedia
Praha astronoomiline kell

Praha astronoomiline kell (tšehhi keeles Pražský orloj) on keskaegne astronoomiline kell Praha vanalinna raekoja seinal. Valminud 1410. aastal, on see gooti teaduse ja tehnika väljapaistev saavutus ning oluline kultuurimälestis, olles ühtlasi astronoomilistest kelladest maailmas vanuselt kolmas ja vanim siiani töötav[1].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Praha raekoja kellatorn valmis 1410 ja selle seinale ehitati Karli ülikooli matemaatika ja astronoomia professori Jan Šindeli plaani järgi mehaaniline kellamehhanism. Astronoomiline numbrilaud ja skulptuurid valmisid kümme aastat hiljem. 15. sajandi lõpus lisandus astronoomilisele numbrilauale kalender. 16. sajandi keskel lisandusid kaks päikesekella. 17. sajandil omandas kella numbrilaud lõpliku kuju. Astronoomilise numbrilaua kohal aknaist väljuvad kaheteistkümne apostli skulptuurid lisati 19. sajandil. Elektrilise ajami sai kell 1954.

Praha astronoomiline kell on samal kohal aega näidanud 600 aastat. Aegade jooksul on kell korduvalt riknenud ja parandamist vajanud. 18. sajandi lõpus oli kell väga viletsas seisukorras. Seda parandati aastail 1787–1791 ja uuesti 1866. Siis asendati esialgne kroonrattaga käigumehhanism pendelmehhanismiga. Kell sai tugevasti kannatada mais 1945 Praha ülestõusu ajal. Kell taastati 1948.

Tehnilised detailid[muuda | muuda lähteteksti]

Kell asub raekoja lõunaseinal. Kellamehhanismil on kolm peamist komponenti:

  • astronoomiline numbrilaud, mis näitab päikese ja kuu asendit taevas ning muid astronoomilisi detaile
  • 12 apostli skulptuuri, mis teevad oma ringkäigu täistunnil
  • kalender

Astronoomiline numbrilaud on kellamehhanismiga liigutatav astrolaab. Sellel on liikumatu keskmine ring ja liikuv välimine ring. Numbrilaua keskel on kolm liikuvat osutit:

  • päikeseosuti, mis näitab päikese aastaringset liikumist
  • kuuosuti, mis näitab kuu aastaringset liikumist ning kuu faase
  • sodiaagimärkidega ekliptika, mis näitab päikese ja kuu asendit sodiaagil

Kalender on astronoomilse kella all. See näitab kuid ja päevi. Kalendri ketas teeb täisringi 365 päevaga.

Kaksteist apostlit teevad oma ringkäigu täistundidel kella üheksast hommikul kella üheksani õhtul. Apostlite ringkäigu lõppedes väljub apostlite kohal olevast aknast kukk ja kireb täistundi.

Sodiaagiringiga numbrilaua kummalgi küljel on kaks skulptuuri. Vasakul on Edevus ja Ahnus, paremal Surm, käes liivakell, ja Iha.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Rhiannon Williams (9. oktoober 2015). "Google Doodle: Prague's astronomical clock is 605 years old, but what makes it tick?". The Telegraph (inglise). Vaadatud 10. november 2019.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]