Porphyriose puu

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Porphyriose puu (arbor porphyrii) on filosoofias soo-liigisuhtel põhinev vahend "olemise astmete" (scala praedicamentalis) illustreerimiseks. Selle leiutas 3. sajandil tegutsenud kreeka uusplatooniline filosoof ja loogik Porphyrios.

Porphyrius soovitas puukujulist struktuuri kasutada oma sissejuhatuses (Isagoge) Aristotelese "Kategooriatele". Ta esitas Aristotelese kategooriate sisese klassifikatsiooni viisil, mida hiljem on kasutatud paljudes puuskeemides ja muudes dihhotoomsetes jaotustes. Porphyriose puu näitab, et liike defineeritakse lähima soomõiste (genus proximum) ja liigierisuse (genus et differentia) kaudu ning see loogiline protsess jätkub kuni madalaima liigini, mida pole enam võimalik dihhotoomselt jaotada. Porphyriose enda teostest ei leia ühtegi diagrammi pilti, kuid Aristotelese kategooriaid kirjeldavaid diagramme on joonistatud tema kirjelduse järgi hiljem.

Porphyriose "Sissejuhatus" oli algselt kirjutatud vanakreeka keeles; 6. sajandi teisel poolel tõlkis Anicius Manlius Severinus Boethius selle ladina keelde. Boethiuse tõlkest sai keskaja filosoofilise loogika tüvitekst. Loogikaüliõpilased käsitlesid Aristotelese kategooriaid Porphyriose tekstile tuginedes kuni 19. sajandi lõpuni.