Polüamooria

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Polüamooria (tuleneb kreekaleelsest sõnast πολύ polü, "mitu, palju", ja ladinakeelsest sõnast amor, "armastus") tähendab praktiseerimist või iha emotsionaalselt intiimse suhte järgi rohkem kui ühe partneriga, ning samas eeldab kõikide seotud partnerite nõusolekut. Seda on kirjeldatud ka kui vastastikune eetiline ja vastutustundlik mitte-monogaamia. Inimesed, kes identifitseerivad ennast polüamoorseks usuvad avatud suhtesse, kus on teadlik armukadeduse talitsemine. Tugevaks, pühendatud ja pikaajaliseks suhteks pole nende jaoks vajalik seksuaalsuse ja suhte eksklusiivsus.

Väärtused[muuda | muuda lähteteksti]

  • Truudus ja ustavus - Väga suur protsent polüamoorsetest defineerivad truudust mitte kui seksuaalset eksklusiivsust, aga usaldust lubadustesse ja kokkulepetesse, mis on suhte kohta kehtestatud. Kõikide partnerite  vahel peab olema üksteise vastu usaldus. Ilma selleta selline suhe ei saaks toimida.
  • Suhtlus ja läbirääkimised - Kuna polüamoorse  suhte puhul pole ühte kindlat "standardset mudelit" ja tavapärase suhte ootused siinkohal ei kehti, siis polüamoorses suhtes olevad partnerid peavad tihti läbirääkimisi, et paika panna suhte teatud reeglid. Vastastikune suhtlemine ja austus on sellises suhtes väga kõrgel kohal. Samuti on suhtlemine vajalik igasuguste apsakate parandamiseks ja selgeks rääkimiseks,  eriti kui suhe on alles värske ja vead tekivad kergemini.
  • Usaldus, ausus, väärikus ja austus - Ideaalis peaks partneri partnerit võtma kui oma partneri elu ühte osa, mitte teda lihtsalt tolereerima.
  • Omanikuinstinkti  puudumine -  Paljud polüamoristid näevad teiste sügavate suhete ülemääraseid piiranguid vähem soovituna, sest selliseid piiranguid saab kasutada usalduse asendamiseks omandi ja kontrolli raamistikuga. Tavaliselt eelistatakse või julgustatakse seda, et polüamorist püüab vaadata oma partnerite teisi partnereid partnerite edu saavutamise seisukohast, mitte ohuks neile endile. Seetõttu ei peeta armukadedust ja omandamist üldiselt mitte nii,  et vältida või struktureerida suhteid ümber, vaid vastuseid, mida tuleks uurida, mõista ja lahendada iga indiviidi piires, kusjuures eesmärgiks on kompersiooni leidmine. Kompersioon on õnne ja rõõmu empaatiline seisund, mida kogetakse, kui teine ​​inimene tunneb õnne ja rõõmu. Polüamoorsete suhete kontekstis kirjeldab see positiivseid tundeid, mida üks partneritest kogeb, kui nende intiimpartner naudib teist suhet.

Sümbolid[muuda | muuda lähteteksti]

Infinite heart

Põhiliselt kasutuses olev sümbol on lõputu süda.

Polyamory Pride Flag

Teiseks sümboliks on polüamoorsuse lipp, mille disainis Jim Evans aastal 1995. See on kolme triibuga lipp, millest esimene on sinine (esindab avatust ja ausust kõikide partnerite vahel), teine punane (esindab armastust ja kirge) ning viimaseks must (esindab solidaarsust nende suhtes, kes peavad oma polüamuurset suhet saladuses hoidma välismaailma eest). Lipu keskel on kuldne Kreeka täht 'pii' , mis tähistab polüamoorsuse initsiaali. Kuld esindab väärtust, mida me asetame emotsionaalsele sidemetele teiste suhtes ... mitte ainult füüsilistele suhetele.