Mine sisu juurde

Pittakos

Allikas: Vikipeedia

Pittakos Mytilenest (umbes 648 eKr – umbes 569 eKr) oli vanakreeka poliitik ja üks seitsmest targast.

Arvatavasti oli Pittakos aristokraatlikku päritolu. Tema ema pärines Lesbose saare ülikutest ja isa Traakia kesk- või ülemklassist. Pittakose poliitilised vastased väitsid seevastu, et ta olevat olnud madalat päritolu ning veetnud oma lapsepõlve õnnetult ja alanduses. Pittakos koolitas ennast ise ja reisis palju.

Pittakos valiti Mytilene valitsejaks peale ateenlaste sõjakäiku Lesbosele, kus Pittakos tõestas ennast eduka väejuhina. Väidetatavasti valitses ta õigluse vaimus, edendas linna kaubandust ning koostas uusi seadusi. Näiteks andis ta välja seaduse, mis sätestas topeltkaristuse kõigi purjuspäi sooritatud kuritegude eest. 589 eKr valiti ta Mytilene aisymnentes'eks, kellele usaldati sisetülide ajal linnas absoluutne võim. Kui Pittakos tundis, et on oma poliitilise programmi ammendanud, astus ta omal algatusel tagasi ja veetis viimased kümme aastat lihtkodanikuna.

Ta kinkis vabaduse oma poja mõrtsukale, öeldes põhjenduseks, et "andestus on parem kui kahetsus".

Pittakose hauakivile on graveeritud epigramm: "Siiraste pisaratega leinab pühitsetud Lesbos Pittakost, kelle ta sünnitas ja kes nüüd on surnud."

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]