Piper PA-46 Malibu lennuõnnetus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Piper PA-46 Malibu lennuõnnetus juhtus 2019. aasta 21. jaanuari öösel, kui La Manche'i väina kukkus väikelennuk Piper PA-46 Malibu, mille pardal oli argentina jalgpallur Emiliano Sala.

Lennukit juhtis David Ibbotson, kelle keha pole ikka üles leitud. Rohkem kedagi pardal ei olnud.[1] Lennuk startis Prantsusmaa linnast Nantes’ist ja suundus Walesi pealinna Cardiffi poole, sest Walesi klubi Cardiff City FC oli lennuki just 18 miljoni naela eest ostnud. Klubi jaoks oli see rekordost.[2] Lennuki vrakk leiti 3. veebruaril 2019 Kanalisaarte ligidalt merepõhjast.[3] Paar päeva hiljem, 7. veebruaril toodi lennukist välja Sala surnukeha.[4]

Õnnetuse kulg[muuda | muuda lähteteksti]

Lennuk lahkus kell 19.15 Nantes’ist, mis asub Loode-Prantsusmaal, ja suundus Suurbritanniasse Cardiffisse. Õhusõiduk oli parajasti lendamas umbes 1500 m kõrgusel, kui piloot küsis Jersey lennuliiklusteeninduselt luba madalamale laskuda. Lennukiga kaotati kontakt umbes 700 m kõrgusel, radarilt kadus ta 13 km kaugusel Alderneyst Casquetsi majaka ligidal. Kuna õnnetus oli talvel, siis kellegi elusalt leidmise võimalused kahanesid iga hetkega. Briti võimud palusid, et oletatavast õnnetuspaigast mööda sõitvad piloodid vaataksid, kas nad ei märka midagi, kuid tulutult. Cardiffi lennujaam kinnitas, et Ibbotsoni lennuk pidi saabuma kell 20.45, kuid see ei jõudnudki sinna.[5]

Otsimine[muuda | muuda lähteteksti]

Ametlikult lennuki otsimise käigus ei leitud midagi, mistõttu lõpetati otsingud juba paar päeva pärast õnnetust. Paljud jalgpallistaarid, nagu Lionel Messi ja Diego Maradona, ning Argentina president palusid otsinguid jätkata. Seepeale loodi kampaania GoFundMe, et rahastada privaatne otsing, ning üsna kiiresti saavutatagi püstitatud 300 000-eurone eesmärk. Selle rahaga palgati allveelaev ja David Mearns, kes oli laevavrakkide otsimise spetsialist.[6] Hiljem, 30. jaanuaril ühinesid nendega Briti militaaruurijad, sest samal päeval leiti Prantsusmaa rannikult kaks sinist istmejuppi, mis suure tõenäosusega kuulusid Sala lennukile. Lennuki teekonna järgi määrati kindlaks otsingupiirkond, kuid sellega sai alustada halva ilmastiku tõttu paar päeva hiljem.[7] 7. veebruaril leiti alla kukkunud lennukist inimese keha ning hiljem kinnitati, et tegu on jalgpallur Emiliano Salaga. Pilooti pole ikka veel leitud. Kuigi lennuk leiti juba 3. veebruaril ja uurijad ütlesid üsna pea, et nad nägid surnukeha, muutsid selle kättesaamise keeruliseks kehvad ilmaolud, mille tõttu otsustati lennukit mitte veest välja tuua. Uurijad lubasid, et hoolimata ilmast "tuuakse keha välja nii väärikalt kui võimalik".[4]

Õnnetuse põhjused[muuda | muuda lähteteksti]

Emiliano Salat vedanud lennuki vrakk

Lennuki vrakk leiti merepõhjast 30 meetri kauguselt sealt, kus seda viimati radaril nähti. Uuringu järgi võib oletada, et sõiduk tegi vahetult enne õnnetust 180-kraadise pöörde ning kukkus oma viimastel hetkedel vertikaalselt. Neli minutit enne avariid küsis piloot pilvede vältimise ja parema nähtavuse nimel luba madalamale laskumiseks. On kaheldav, kas piloot oli lennu sooritamiseks pädev, samuti ei vastanud Piper PA-46 Malibu Briti ega Ameerika lennuameti nõuetele rahvusvahelisel lennul. Võib öelda, et see lend oli ebaseaduslik.[5]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Johnson, Jenny; Thomas, Kayley. "Emiliano Sala plane crash: The story behind the transfer flights". BBC, 19. märts 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  2. Burgess, Sanya. "Emiliano Sala: Search for Premier League star's plane resumes". Sky News, 23. jaanuar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  3. Morris Steven. "Emiliano Sala: missing Premier League footballer's plane found". The Guardian, 3. veebruar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  4. 4,0 4,1 Rawlinson Kevin. "Emiliano Sala: body recovered from plane is missing footballer". The Guardian, 8. veebruar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  5. 5,0 5,1 Topham Gwyn. "Emiliano Sala plane fell thousands of feet in seconds - investigators". The Guardian, 25. veebruar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  6. Morris, Steven. "Emiliano Sala's family hire submarine to hunt for missing plane". The Guardian, 28. jaanuar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.
  7. Morris, Steven. "Emiliano Sala: UK military to hunt for missing plane". The Guardian, 30. jaanuar 2019. Vaadatud 8. aprill 2019.