Phillis Wheatley

Allikas: Vikipeedia
Phillis Wheatley (1773)

Phillis Wheatley (u 1753 – 5. detsember 1784) oli esimene luuleraamatu avaldanud afroameerika kirjanik.

Lääne-Aafrikas sündinud Wheatley müüdi seitsme- või kaheksa-aastaselt orjaks ja viidi Põhja-Ameerikasse. Bostonis elav jõukas kaupmees John Wheatley ostis ta teenijaks oma naisele Susannale. Eesnime Phillis sai tüdruk ta Ameerikasse toonud orjalaeva järgi. Wheatleyd õpetasid ta lugema ja kirjutama ning julgustasid tema annet, nähes teda luuletusi kirjutamas.

Tema loomingut mõjutasid peamiselt Alexander Pope, John Milton, Homeros, Horatius ja Vergilius. 1773. aastal reisis ta koos oma peremehe poja Nathaniel Wheatleyga Londonisse, et otsida avaldamisvõimalusi kuna Bostoni kirjastajad keeldusid seda tegemast. Ta kohtus teiste seas Londoni linnapeaga ning üheks tema toetajaks ja patrooniks sai Huntingtoni krahvinna Selina Hastings.

1. septembril 1773 ilmunud luuleraamat "Poems on Various Subjects, Religious and Moral" ("Mitmesuguseid luuletusi, nii religioosseid kui ka moraalseid") tegi ta kuulsaks nii Inglismaal kui ka Ameerika kolooniates ning tema luulet kiitis muuhulgas ka George Washington. Peagi pärast raamatu ilmumist vabastasid Wheatleyd ta orjusest.

1778. aastal abiellus ta kaupluseomaniku John Petersiga. Pärast seda kui tema abikaasa 1784. aastal võlavanglasse saadeti, langes Wheatley vaesusesse, haigestus peagi ja suri.[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Carretta, Vincent (2011). Phillis Wheatley: Biography of A Genius in Bondage. Athens: University of Georgia Press.