Pavel Filatjev

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pavel Filatjev
Teenistused 56. kaardiväe ründedessantpolk

Pavel Filatjev (vene keeles Павел Олегович Филатьев; sündinud 9. augustil 1988) on Venemaa dessantväelane, kes esines dessantväelaste päeval 2. augustil 2022 üleskutsega dessantväelastele loobuda sõdimisest Ukrainas.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Filatjevil on vene, ukraina ja saksa juured. Ta isa Oleg teenis 56. kaardiväe ründedessantpolgus 2005. aastast ja sest ajast oli ka Pavel seotud selle polguga. Tal on 5 aastat teenistusstaaži dessantvägedes. 2021. aastal sõlmis ta uue teenistuslepingu ja tal õnnestus saavutada enda määramine lapsepõlvest tuttavasse polku noorem-seersandina[1]. Osales koos väeosaga 24. veebruari 2022 sissetungis Ukrainasse, evakueeriti rindelt Venemaale silmavigastuse tõttu 2 kuu rindel viibimise järel.

Filatjev toob dessantväelastele eeskujuks kindral Vassili Margelovi, kes oli Nõukogude õhudessantvägede looja ja ülem kuni 1979. aastani, Nõukogude Liidu vägede sissetungini Afganistani. Margelov pidas Afganistani sissetungi otsust mittevajalikuks, kahjulikuks ja kaotas seetõttu oma ametikoha.[2] Niisama peab Filatjev veaks Tšetseenia sõda. Lisaks eliitväeosade kasutamisele vastuvõetamatu poliitilise põhjendusega operatsioonides, kutsub Filatjev kaasvõitlejaid teenistusest lahkuma eliitvägede sisekorralduse halvenemise tõttu. [3]


Ta on kirjutanud oma seisukohti selgitava raamatu "ZOV".[4][5] Eesi keelse arvamuse raamatust[6] on esitanud Getter Trumsi.

Filatjevi mõtles jääda Venemaale ka pärast raamatu ZOV publitseerimist. Paljud Gulagu.net kommentaatorid soovitasid tal maalt lahkuda. Soovitusi järgides lahkus Filatjev Venemaalt ja reisides läbi mitme riigi jõudis augusti lõpus Prantsusmaale, kus esitas assüüliavalduse[7]. Esialgu toetas Filatjevit gulagu.net, hiljem kujunes koostöö ka vene põgenikke toetav organisatsiooniga New dissidents foundation.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. ZOV, lk.6.
  2. Сергей Михеенков "Маргелов" 2019. 496 с.
  3. "ZOV". Vaadatud 11.08.2022.
  4. [1]
  5. Павел Олегович Филатьев (13. august 2022). "ZOV". Filibusta.
  6. Getter Trumsi (28. august 2022). "Ukrainas sõdinud venelane räägib suu puhtaks: me ei hoolinud ..." Elu24 Postimees. Vaadatud 28.08.2022.
  7. Vladimir Osechkin. "От видео на Gulagu.net до прямого эфира на ТВ во Франции". Gulagu.net.