Pagryžuvyse mõis

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pagryžuvyse mõisa peahoone

Pagryžuvyse mõis (leedu Pagryžuvio dvaras) on endine mõis Leedus Kelmė rajoonis Tytuvėnai vallas Pagryžuvyses.

Mõisa mainiti esimest korda XVI sajandil. XVIII sajandi alguses kuulus see Szemetitele, hiljem aga Pšeciševskistele. Aastal 1863 küüditati viimane Pšeciševskisest mõisa omanik Tomski kubermangu, mõis läks aga Römerite valdusse.

Romantistlik peahoone valmis aastal 1858, selle lasi ehitada Jeronimas Pšeciševskis. Hoone autoriks oli leedu arhitekt Fulgencijus Rimgaila. Esimese maailmasõja ajal asus mõis rindel, mõisakompleks sai sel ajal märkimisväärselt kannatada. Pärast sõda mõis võõrandati ja anti jesuiitidele, kes rajasid sinna kloostri.

Aastal 1951 rajati peahoonesse tuberkuloosihaigete sanatoorium, selle juurde kuulus ka mõisa park. Aastast 2006 on see Aukštelkė pansionaadi filiaal.

Pagryžuvyse mõisa pesuköök

Lisaks peahoonele on säilinud veel kaks maja, kus elasid mõisniku perekonnaliikmed, ait, pesumaja-köök, kaks halvas seisukorras lauta. Ka on säilinud mõisa juures asuv park. See rajati aastail 18401863 ja asub kahel tasandil: peahoone juures ja Gryžuva jõe kaldal. Pargi territooriumil asub ka Pagryžuvyse linnamägi.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]