Padespann

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Padespann (ka padespaan; prantsuse pas d'Espagne 'hispaania samm') on 3/4-taktimõõdus tants, tempo u 190 lööki minutis. Algupäralt on arvatavasti tegu Hispaania rahvatantsuga, millest 19. sajandi lõpul arenes peo- ja ballitants, mis sai eriti populaarseks Ida-Euroopas ja ka Venemaal.

Ballitantsu praegune meloodia on pärit Venemaalt 19. sajandi lõpust, selle autor on Aleksandr Aleksandrovitš Tsarman.

Eestis tuntud ja kindla meloodia järgi tantsitav rahvalik padespaan erineb tugevasti algsest sellenimelisest ballitantsust. Tantsijad on ringis kodarjoonel rinnuti või seljati, sirged käed ühendatud. Liikumine toimub peamiselt mööda ringjoont vahetussammudega, mille juurde algselt kuulus õõtsumine, osa figuure tantsitakse valsikeerutusega.

Padespanni meloodia variant

Üks rahvaliku padespaani variant:

Tantsijad on kodarjoonel rinnati, mees ringi keskme pool, mehe parem ja daami vasak käsi all ühendatud. Mees alustab vasaku, daam parema jalaga. Esimesel taktil tantsitakse vahetussammuga (samm - paus - juurde - samm - paus - paus) tantsusuunas edasi, teisel taktil pöörduvad partnerid seljati, ühendatud käed viiakse koos pöördega endi vahel läbi ette. 3. ja 4. taktil liigutakse sama vahetussammuga seljati tantsusuunas edasi. 5. ja 6. taktil liigutakse tantsusuuna vastassuunas, pöördudes kuuendal taktil taas lähteasendisse. 7. ja 8. taktil liigutakse endiselt tantsusuuna vastassuunas, tantsib mees vahetussammu paremale ja daam vasakule. 9. ja 10. taktil tantsib mees vahetussammu vasakule, pöördudes pisut vasakule. Daam tantsib vahetussammu paremale, pöördudes veidi paremale. Ühendatud käed viiakse endi vahelt läbi ette. 11. ja 12. taktil tantsib mees vahetussammu paremale, daam vasakule, 12. takti lõpuks jäädakse tantsuvõttesse. 13.–16. takt on valsikeerutus paremale.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]