Pablo Sarasate

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Pablo Sarasate

Pablo Martín Melitón de Sarasate y Navascués (10. märts 1844 Pamplona20. september 1908 Biarritz) oli hispaania viiuldaja ja helilooja romantismiperioodil.

Pablo Sarasate sündis ​​Hispaanias Pamplonas suurtükiväe kapellmeistri pojana. Viieaastaselt hakkas ta viiulit õppima koos oma isaga, hiljem võttis ta tunde kohalikult muusikaõpetajalt. Tema muusikaline talent ilmnes juba varakult, ja tema esimene avalik kontsert toimus La Coruñas, kui ta oli 8-aastane. Tema mängimine võeti vastu soojalt ning ta jäi silma rikkale patroonile, kes rahastas Sarasate õppimist Manuel Rodríguez Saezi käe all Madridis, kus ta pälvis kuninganna Isabel II heakskiidu. Kui ta oli 12-aastane, saadeti ta õppima Jean-Delphin Alard'i juurde Pariisi Konservatooriumi. Seitsmeteistkümneselt võitis Sarasate oma esimese auhinna, konservatooriumi kõrgeima autasu (Premier Prix).

Sarasate, kes oli mänginud avalikkuse ees lapsepõlvest alates, tegi oma debüüdi Pariisis kontsertviiuldajana aastal 1860, järgmisel aastal mängis ta Londonis. Elu jooksul esines ta mitmel pool maailmas, nii Euroopas, Põhja-Ameerikas kui ka Lõuna-Ameerikas. Teiste muusikutega võrreldes tõsteti esile tema tooni puhtust, mis tegi temast paljude silmis virtuoosi.