Püramiidskeem

Allikas: Vikipeedia

Püramiidskeem on müügiskeem, milles olijad teenivad raha peamiselt uute liitujate arvelt.

Püramiid kukub kokku, kui enam uusi liitujaid või teenuse tarbijaid ei leita. Viimastel liitujatel ei ole isegi mitte teoreetiliselt võimalik oma raha tagasi teenida, kusjuures viimaseid liitujaid on skeemi olemusest tingituna enamus. Püramiidskeem on paljudes riikides keelatud.

Müügiskeemis osalemisel tasub tarbija võimaluse eest saada hüvitist peamiselt teiste tarbijate kaasamise, mitte toodete müügi või tarbimise eest. Erinevalt soovitus- ja võrkturundusest on püramiidskeem seadusega keelatud kauplemisvõte. Seadusega on karistatav ka püramiidskeemi reklaami avaldamine.

Püramiidskeemi puhul lubatakse liitujale kerget ja kiiret teenistust või tasuta kingitusi. Püramiidskeemi puhul ei lubata liitujale tulu mitte toote või teenuse müügist, vaid uute liikmete hankimisest. Uus liige tasub liikmemaksu ning hakkab seejärel värbama uusi liikmemaksu maksvaid liikmeid. Üha uute ja uute alumistele tasanditele lisanduvate liikmete makstavad liikmemaksud kanduvad ülemiste tasandite liikmetele. Alumiste tasandite liikmed liiguvad vastavalt võimekusele leida uusi maksvaid liikmeid kõrgemale tasandile, kus suureneb ka nende osalus alumistel tasanditel olevate liikmete liikmemaksude jagamisel. Skeemi pettuseideeks on see, et liitujale jääb mulje uute liikmete lõputust lisandumisest. Tegelikult lagunevad püramiidskeemid kiiresti ning alumistel tasemetel olijad jäävad ilma nii sissemaksust kui ka lubatud teenistusest.

Püramiidskeemi tuvastamine võib osutuda keeruliseks, kuna selle põhimõtted on ohtlikult lähedal seadusega lubatud soovitus- ja võrkturunduse põhimõtetele. Tarbijal tasub lihtsatesse teenimisvõimalustesse suhtuda skeptiliselt ja uurida, millised on konkreetse müügiskeemiga liitumise ja võimaliku tasu saamise põhimõtted, milline on sõlmitav leping ja kuidas saab lepingust taganeda. Tähelepanelik tasub olla, kui inimeselt nõutakse võrgustikuga liitumiseks suurt sissemakset. Püramiidskeemi puhul on tavaline, et liitunutel puudub garantii oma investeeringute tagasisaamiseks või kasumi teenimiseks.

Püramiidskeemi tunnused[1]

  • liitumisel küsitakse liitumistasu, mis on sageli üpris suur, mitte sümboolne;
  • liitujale lubatakse kerget ja kiiret teenistust või tasuta kingitusi;
  • liituja hakkab tulu teenima uute liikmete hankimisest, mitte toote või teenuse müügist või tarbimisest; tulu teenimiseks on vaja leida teatud minimaalne hulk uusi liitujaid;
  • uute liikmete liikmemaksud kanduvad skeemi kõrgemate tasemete liikmetele;
  • skeemi madalamate tasemete liikmed liiguvad kõrgematele tasemetele vastavalt võimekusele leida uusi liikmemaksu tasuvaid liikmeid;
  • liitunutel puudub garantii investeeringute tagasisaamiseks või kasumi teenimiseks.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sander Punamäe. Tuhandeid eestlasi lohku tõmmanud püramiidskeem kukkus kokku. Postimees. 17.01.2018.