Otsingumootoritele optimeerimine

Allikas: Vikipeedia

Otsingumootoritele optimeerimine (inglise search engine optimization, lühend SEO) on veebilehe või veebisaidi nähtavuse suurendamine otsingumootori otsingutulemustes. Kui inimene otsib mingit märksõna (ehk näitab üles huvi teatud toote/teenuse vastu), siis optimeeritud lehte näidatakse otsingutulemuste seas eespool.

Kuidas otsingumootoreid eetiliselt optimeerida?[muuda | muuda lähteteksti]

Meetodeid, mis takistavad relevantsetel veebilehtedel otsingutulemuste seas kõrgematele positsioonidele tulla, käsitletakse otsingumootori spämmimisena, sest need astuvad üle reeglitest, mis on koostatud otsingumootorite poolt päringutulemuste manipulatsiooni kaitseks. Kui varem piisas massilisest linkimisest ning mõnest märksõnast, et jõuaksid Google'i otsingutulemustes esimeste hulka, siis tänapäeval see enam nii ei ole. Google on teinud mitmeid muudatusi enda algoritmides ja seega on oluline ka lehe kvaliteetne sisu. Google teeb keskmiselt kuusada või rohkem muudatust otsingumootorite loogikas aastas. Suuremaid muudatusi tehakse keskmiselt neli korda. Kõik need muudatused mõjutavad otsingutulemuste järjestust.[viide?]

Eetiline otsingumootoritele optimeerimine (SEO) ei kasuta keelatud meetodeid, nagu näiteks linkide sisestamine või automaatne edasijuhtimine, vaid järgib iga otsingumootori kehtestatud eeskirju. Seejuures on eesmärgiks ära hoida otsingumootorite poolt trahvimist (nt nimekirjast eemaldamist või positsiooni langetamist). Muuseas on välja kujunenud otsingumootoritele optimeerimise (SEO) eetikakoodeks (vt all eestikeelse versiooni linki).

Siinkohal on välja toodud neli esimest sammu, kuidas otsingumootoreid eetiliselt optimeerida, kuid tuleb meeles pidada, et see on keeruline ja aeganõudev protsess.

Märksõnade leidmine ja nende kasutamine[muuda | muuda lähteteksti]

Sellest peaks alustama enda kodulehe arendamisel. Märksõnad peavad olema seotud sinu ettevõtte tegevusaladega, kuid samas olema ka populaarsed otsingusõnad. Seega kui sa hakkad neid looma, siis mõtle, milliste märksõnade abil klient peaks jõudma sinu toote/teenuseni, mitte kuidas sina tahaks, et ta sinna jõuaks. Edasi kasuta neid märksõnu enda kodulehe aadressiribal, pealkirjades, sisutekstides, piltide kirjeldustes ning ka erinevatel metatasanditel. 

Lehesisene optimeerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Lehesisene optimeerimine tähendab enda kodulehe sisu arendamist nii, et ta võimalikult esimeste seas otsingumootoris välja tuleks.[1] Selleks peaks olema kindel, et kodulehe tekstid on HTML formaadis – muidu ei suuda Google neid üldse lugedagi. Koostöös eelneva märksõnade otsimisega, pead kasutama metamärksõnu ja – kirjeldusi ka enda kodulehe loomisel, et näidata otsingumootoritele enda lehekülje sisu. Tähtis on meeles pidada, et erinevaid Headinguid kasutades leiab otsingumootor üles just kõige olulisemad märksõnad. Lisaks on oluline lehesisese optimeerimise puhul vaadata, millisena jõuab kellegi koduleht otsingumootorisse – selleks tuleb määrata usaldusväärne URL-aadress ja huvitekitavad pealkirjad, et otsijal tekiks soov kohe sinu lehe linki klõpsata, kui ta seda otsingumootoris näeb.

Linkimine[muuda | muuda lähteteksti]

Linkimine jaguneb kaheks – siselinkimine ja sissetulevate linkide loomine. Siselinkimine on oluline selleks, et viia külastaja ühelt enda lehelt teisele. Iga lehe lõpus võiks olla mõni üleskutse, midagi teha, olenevalt antud lehekülje eesmärgist. Siiski ei soovitata kasutada tühju märksõnu nagu "Vaata siia" vaid just antud valdkonnale eripäraseid – seeläbi tõuseb taas lehe positsioon Google'i otsingus. Sissetulevate linkide loomine aitab tuua liiklust sinu kodulehele teistelt lehtedelt. Siin oluline valida nendeks teisteks lehtedeks kvaliteetsed lehed (need, mille Google’i enda rankingud on kõrged), sest see annab suurema väärtuse ka sissetulevale lingile.

Sponsored links – viited rahastajatele, URL veebilehel, millega viidatakse ettevõtte, projekti, sündmuse jne rahastajale.

Sotsiaalmeedia optimeerimine[muuda | muuda lähteteksti]

Sotsiaalmeedia optimeerimine toetab SEOd erinevate sotsiaalmeedia tegevustega. Kuna Google arvestab otsingutulemustes ka lehekülje sotsiaalset aktiivsust, siis on see väga oluline, et sellega tegeletaks. Esimese asjana tuleks ühendada koduleht ja erinevad sotsiaalmeediakanalid – lisaikoonid kodulehele, et sa oleksid kergesti leitav ja jagatav ning kasuta neid aktiivselt. Pea meelest, et kuigi Eestis ei ole näiteks Google+ väga populaarne, siis ka selle kanali olemasolu aitab saada paremad SEO näitajaid.

SEO kuldreeglid[muuda | muuda lähteteksti]

  • Veebileht peab olema lihtne ja mugav kasutada. Google ei anna plusspunkte kiirele veebile, aga võib lükata vähem tähtsaks aeglasemad veebid, mis kuvavad sama või sarnast sisu, kui kiiremad lehed.
  • Veebilehel peavad olema selged ja sisupõhised Title pealkirjad ning Meta kirjeldus (juhuks kui otsingutulemustes Google'i vastet sisust endast ei leia). Sõbralikud URL-id tehniliselt Google'ile väga suurt vahet ei tee, aga ilusad ja loetavad URL-id tõstavad lingi usaldatavust ning on kergemad jagada ja meelde jätta. Ilusast URL-i stringist saab Google ka otsinguid teha.
  • Google paneb suurima rõhu veebilehe algusesse ning esimestele paragrahvidele ja pealkirjadele. Kõige tähtsam ja huvitekitavam peaks olema alati seal ära öeldud.
  • Alati tasuks sisusse pandud piltidele külge panna ka alt ja title parameetrid. Google ei usalda neid parameetreid küll üksinda ja tihti paneb pildile teise nime (näiteks artikli pealkirja), aga Google ka ei karista siis, kui neid liiga palju lehelt leiab.
  • Kindlasti peaks tähelepanu pöörama piltide suurusele, mis lehe sisusse üles pannakse. Suur pilt teeb veebilehe laadimise aeglasemaks. WYSIWYG editoris väiksemale suurusele määratud pilt ei tähenda seda, et pildifail ise reaalselt väiksem on, mis kasutaja brauserisse saadetakse.
  • Veebilehe sisu uuendamine mõjutab seda, kui aktiivseks Google veebilehte peab. Aktiivsemat veebilehte külastab Google perioodiliselt ka tihemini. Seetõttu tulevad aktiivsed blogid otsingutulemuste seas märksa kiiremini esile, kuna sisu uueneb keskmiselt aktiivsemalt kui tavaline veebileht.
  • Reklaam ja AdWords pole aseaine korralikule veebilehele ja aktiivselt uuendatavale ning huvitavale sisule.
  • Tehniline teostus saab anda tiivad heale sisule, aga ka parim SEO ei päästa veebi, mille sisu on nõrk ja mis kellelegi huvi ei paku.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Tara Calishain, Rael Dornfest: Google Hacks 100 Insider-Tricks & Tools, O'Reilly, 2003 ISBN 3-89721-362-1