Mine sisu juurde

Oslo kuningaloss

Allikas: Vikipeedia
Karl III Johani monument

Oslo kuningaloss (norra Slottet; ametlik nimetus Det Kongelige Slott) on Norra kuningaloss Oslos, Norra kuninga ametlik residents.

Loss asub Bellevue kõrgendikul Oslo peatänava Karl Johani tänava lõpus. Selle koordinaadid on 59° 55′ 1″ N, 10° 43′ 39″ E.

Ampiirstiilis loss on rangelt sümmeetriline. Lossi ümbritseb 22,5 hektari suurune lossipark.

Lossi hakati ehitama Rootsi ja Norra kuninga Karl III Johani jaoks, kuid tema lossi valmimist ei näinudki. Lossi arhitekt oli Hans Linstow. Asukoha valikul osales kuningas isiklikult. Lossi hakati planeerima aastal 1821 ning kuningas pani sellele nurgakivi aastal 1825. Loss valmis aastal 1849, kui valitses juba Oskar I.

Kuni 1905. aastani oli loss kasutusel vaid ajuti, kui Oskar I, Karl IV ja Oskar II seda oma Oslo visiitidel kasutasid. Iseseisva Norra esimene kuningas Haakon VII hakkas lossi kasutama püsiva residentsina.

Loss on kolmekorruseline. Ülemine korrus oli esialgu ette nähtud teenijate jaoks, kuid praegu kasutatakse seda külaliste majutamiseks. Vastuvõturuumid ja saalid asuvad teisel korrusel.

Suvel on osa lossist avatud külastajatele. 1990. aastatel renoveeriti loss põhjalikult.

Lossikabelis toimuvad igal pühapäeval teenistused. Kabelit kasutatakse kuningliku perekonna ristimis- ja leeritalitustel.

Kuningalossi ette on püstitatud Brynjulf Bergslieni loodud Karl Johani ratsamonument.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]