Oliver Twist

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib Dickensi romaanist; Polański filmi kohta vaata artiklit Oliver Twist (film 2005)

"Oliver Twist" (alapealkirjaga inglise keeles "The Parish Boy's Progress") on inglise kirjaniku Charles Dickensi teine romaan, mille esmakordselt avaldas Richard Bentley 1838. aastal.

Raamatu peategelane on orb Oliver Twist, kes esmalt elab rasket elu ning satub seejärel surnumatja abiliseks. Ta pääseb ja reisib Londonisse, kus kohtub vargapoiste jõugu juhiga. Teadmata midagi nende seadusrikkumistest, juhatatakse Oliver varaste õpetaja Fagini juurde.

Silmapaistval kombel kujutab Dickens "Oliver Twistis" kurjategijate elu romantikata. Raamat paljastas paljude orbude jõhkra kohtlemise Londonis, kutsudes esile rahvusvahelise reaktsiooni. Alapealkiri "The Parish Boy's Progress" viitab John Bunyani teosele "Palveränduri teekond" ja 18. sajandi karikaturisti William Hogarthi gravüürisarjadele "A Rake's Progress" ja "A Harlot's Progress."

Raamatu põhjal on tehtud mitu filmi ja arvukalt lavastusi. Eesti keeles on see ilmunud Hans Freimanni (1927), Koidu Reimi (1964) ja Jana Linnarti tõlkes (2001, adapteeritud versioon).