Ohustatud keel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ohustatud keeleks nimetatakse keelt, millel on oht lähimas tulevikus (umbes ühe-kahe põlvkonna jooksul) välja surra (Woodbury 2012). Keel sureb välja viimase emakeelse kõnelejaga koos (nt Woodbury 2012). Keeli on võimalik taaselustada. Keelte elujõulisust hinnatakse EGIDSi skaala järgi. Kõiki keeli, millel on 6b või suurem staatus, peetakse ohustatud keelteks. (Ethnologue 2019) Ohustatud tasemel keelt (6b) räägivad kogukonnas kõik põlvkonnad, aga ta kaotab siiski kasutajaid. Muutuvat keelt (7) kasutavad küll fertiilses eas ja vanemad inimesed omavahel, aga seda ei anta edasi lastele. Väljasurevat keelt (8a) räägib ainult vanavanemate põlvkond. Vaevalt allesolevat keelt (8b) kasutab ainult vanavanemate põlvkond või veelgi vanemad kogukonna liikmed, aga nende võimalus keelt rääkida on väga väike. Uinunud keele (9) kohta on teadmine kogukonna mälus olemas, kuid see on pigem teadmine pärimusest. Hääbunud keelt (10) enam ei kasutata ja keegi ei seosta oma etnilist identiteeti enam selle keelega.Simons, Gary F. and Charles D. Fennig (eds.). 2018. Ethnologue: Languages of the World, Twenty-first edition. Dallas, Texas: SIL International. Online version: https://www.ethnologue.com/about/language-status


Ethnologue 2019. Eberhard, David M., Fary F. Simons, Charles Fennig (toim.). https://www.ethnologue.com/about/language-status. Vaadatud 17.03.2019.

Woodbury, Anthony C. 2012. What Is an Endangered Language? - Linguistic Society of America. https://www.linguisticsociety.org/content/what-endangered-language. Vaadatud 17.03.2019.