Nurgasaag

Allikas: Vikipeedia
Nurgasaag

Nurgasaag ehk järkamissaag on saag, mis võimaldab lõikenurki fikseerida ja teha sellega täpseid lõikeid.

Nurgasaega saab mitmel viisil lõigata nii puitu, lamineeritud materjale kui ka plaste. See sobib suurepäraselt sisetöödeks.

Varem koosnes nurgasaag tapisaest, mis asus nurgakarbis, kuid tänapäeval koosneb see mootoriga ketassaest, mida saab paigutada eri nurkade all ja langetada lõigatavale detailile, mis on paigutatud vastu tagaseina. Tihti öeldakse mootoriga nurgasae kohta ka hakksaag.

Esimese nurgasae töötas välja Ed Niehaus 1964. aastal. Sellel olid peaaegu kõik tänapäevase nurgasae omadused, näiteks saeterakaitse ja saeterapidur.[1]

Tüübid[muuda | muuda lähteteksti]

Liitsaag
  • Standardsaag – mootoriga versioon, mis on disainitud sirgeks ristlõikamiseks. Saab kasutada eri nurkade all, aga tavaliselt kasutatakse neid, et lõigata 45-kraadiseid lõikeid raamimiseks.
  • Liitsaag – liitsae tera saab kallutada, et teha lõikeid eri nurkade all. Sellega on võimalik teha kaldlõikeid. Kaldlõige on lõige nurga all, mis erineb 90°. kraadist. Seda kasutatakse tavaliselt kodude sisustustöödes.
  • Kahekordne liitsaag – kahekordne ehk topeltliitsaag annan võimaluse pöörata saetera nii vasaku kui ka parema käe poolsest otsast. See võimaldab teha lõikeid iga nurga alt, ilma et peaks tooriku positsiooni muutma.
  • Laseri ja/või LED-iga nurgasaag – mõnel mudelil on laser, mis aitab teha täpsemaid lõikeid. Laser on tehtud kettakujulisest seibist, mis on kinnitatud sae külge ja näitab joont, kust tera lõikab. Osal saagidest on tööpinna valgustamiseks ka LED-funktsioon.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Bill Brockway, Rick Schwolsky. "Power Tools Hall of Fame 2002".