Ntare Rushatsi

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Ntare I Kivimira Savuyimba Semunganzashamba Rushatsi Cambarantama oli Burundi esimene kuningas (mwami). Ta valitses 16801709 või 15301550.

Tema nimi oli alguses Cambarantama. Rushatsi tähendab turris lõvi.

Esimese kuninga päritolu kohta on pärimuses mitmeid jutte ja legende. Müüdid moodustavad kaks tsüklit: lõunatsükli ehk Nkoma tsükli ja põhjatsükli ehk Kanyaru tsükli. Nkoma tsükli legendid on tähtsamad.

Nkoma tsükkel[muuda | muuda lähteteksti]

Nkoma tsükli järgi oli kuningas Ntare Rushatsi pärit Buhast praeguse Tansaania territooriumilt. Ta jätkas maa lõunaosa valitsenud Ntwero liini. Ntwerol oli kaks poega, Jabwe ja Nsoro. Jabwe asus Ntundasse ja kontrollis Mugambat. Nsoro oli Bututsis, Ryansoros (Nsoro nimest) asuva Gitanga lähedal.

Kord jahilt tulles läks Jabwe äikese eest varju Gashinyira tarandikku Matanas, mis kuulus tema venna Nsoro valdustesse, ja heitis ühte Nsoro naisega. Sellest ühendusest sündis laps, kellest sai Ntare Rushatsi.

Väga noorena läks ta Buhasse, mille kuningas Ruhinda või Ruhaga oli abielus Jabwe ja Nsoro õe Inamabuyega. Jabwe ja Nsoro olid vaenujalal. Nsoro suri Jabwega võideldes Gitanga soodes, praeguses Gitega provintsi Ryansoro kommuunis, mis ongi selle järgi nime saanud.

Buha kuninga õukonnas oli tulevane kuningas karjuseks. Vähehaaval hakkasid välja lööma kuninglikud jooned: ta võitis alati ikibuguzo mängus (triktrakis) ning tal oli pull, kes võitles lakkamatult kuninga pulliga. Kuningas Ruhaga nägi sageli unenägusid, mis panid teda huvi tundma lapse saatuse vastu.

Sel ajal kui Ntare Rushatsi Buhasse läks, olid Burundi loodusõnnetused. Burundi ennustajad said ilmutuse, et Buha kuningriigis on üks Burundi laps, kes võib maa päästa. Nad ületasid Burundit Tansaaniast eraldava Malagarazi jõe ning läksid Buhasse Ntare järele.

Kui nad olid Ntarega jõudnud Nkoma mäele Burundis, tappis Ntare oma pulli ning laotas ta naha ühele termiidipesale, kus oli mürkmadu Inkoma. Madu raputas naha oma pea kohalt ja nii sai trumm Burundis võimu sümboliks. Inimesed tõid kuuldavale rõõmukisa ja puusse nimega Umurama tehti trumm Karyenda. Cambarantama tõusis Mugamba kõrgendikele, kuhu ta tegi esimesed tarandikud. Ta võttis nimeks Ntare Rushatsi, mis tõlkes tähendab turris lõvi.

Kanyaru tsükkel[muuda | muuda lähteteksti]

Selle versiooni järgi oli Cambarantama karjuseks Rwanda võlurkuninga Mashira juures.

Ühel päeval karjatas Cambarantama lehmi kuningale kuuluval sõrmhirsipõllul. Kuningas sai pahaseks ja tegi talle ettepaneku minna valitsema Burundisse. Ületades Kanyaru, tekitas Cambarantama endale relvi. Ta tappis kiskja, kes maad ohustas. Batvad (pärimuse järgi pügmeedest jahimehed) avastasid Cambarantama, kellel oli kott, mis sisaldas kõikide selle maa taimede seemned. Temast sai kuningas Ntare Rushatsi Cambarantama nime all. Hakkas jälle sadama ja küllus taastus.

Müütide tõlgendus[muuda | muuda lähteteksti]

Esimese kuninga kohta on müüte, mis rõhutavad tema üleloomulikku vägevust ning annavad monarhile sakraalse iseloomu. Kuningas on kukkunud taevast või ta on leitud metsast, kus ta on üksinda tapnud lõvi, või ta toob kogu maale seemned.

Mõne versiooni järgi on Ntare Rushatsi tulnud koos Kirangaga, Jumalat ja inimesi vahendava vaimuga.

Ntare Rushatsi valitsemine[muuda | muuda lähteteksti]

Ntare Rushatsit peetakse Ganwa dünastia rajajaks. Temast sai alguse monarhia, mis lõppes 1966. aasta lõpus Charles Ndizeye valitsemisega.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]