Negotiorum gestio

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Negotiorum gestio (ladina keeles; saksa keeles Geschäftsführung ohne Auftrag), "volitu toimimine", on ilma volituseta ja seadusliku kohustuseta võõraste majanduslike asjade ajamine. Negotiorum gestio loob lepingutaolise suhte, see on heanaaberlikkuse akt ja sooritatakse ilma tasu saamata. Alustatud võõraste asjade ajamine tuleb lõpule viia. Negotiorum gestio läheb vajaduse korral üle pärijaile. Kui asjaajamine üle antakse, on üleandja vastutav oma ametijärglase ebaõnnestunud valiku eest. Võõraste asjade ajaja on aruandekohustuslik.

Mõiste tuleneb rooma õigusest, Eestis 1940. aastal kehtinud õiguses käsitlevad seda Balti Eraseaduse §§ 4423-4463 ja Tsiviilseadustiku 1940. aasta eelnõus volituseta asjaajamise nime all §§ 2033–2052.

Negotiorum gestio Eesti Entsüklopeedias[muuda | muuda lähteteksti]

Negotiorum gestio [-oo´r-] (lad.), jur., volitu toimimine, säärane kellegi isiku (negotiorum gestori) tegevus, kes, ilma et seadus teda selleks kohustaks (näit. eestkoste ja hoolekande juhtudel) või asjast huvitatud isik teda selleks oleks volitanud, asub viimase huvide kaitseks ajama tema majanduslikke asju.

Eesti Entsüklopeedia, VI köide, 1936, veerg 158.