Narva piiripunkt

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Narva piiripunkt (ka Narva maantee piiripunkt, ka Narva-1 piiripunkt) on piiripunkt Narvas Peterburi maantee 1, Tallinna-Narva maanteel Eesti-Vene kontrolljoonel.

Narva piiripunkt[muuda | muuda lähteteksti]

Narva Tuleviku tänav, Koidula tänav, Vestervalli tänav ja Narva-1 piiripunkti veokite terminal

Narva piiripunkti kompleksi kuuluvad: Narva piiripunktihoone, piirivalvehoone, kontrollkabiinid, varjualused, varikatusealused, piiripunkti piirdeaed ja kontrolliväljak[1].

Narva piiripunkt, Leningradi maanteel (detsember, 1991)
Narva piiripunkt, 2012
Narva piiripunkt Peetri platsil enne renoveerimist

Narva maantee piiriületuspunkt (piiriületuspunkt Narva-1) on mõeldud mootorsõidukitele, piiriületuspunkt Narva-2 on mõeldud vaid jalakäijatele. Piiripunkti sisenemine ja väljumine toimub Tuleviku tänava kaudu.

1. novembril 1990 võeti vastu Vabariigi Valitsuse määrus nr 219 Eesti Vabariigi majanduspiiri alaliste kontrollpunktide loomise kohta, millega moodustati Narva maantee kui raudtee piiripunktid. 1. novembril 1990 määras valitsus kindlaks 27 alalist kontrollpunkti ja seda päeva peetakse ka Eesti piirivalve taasloomise aastapäevaks. Eesti Vabariigi majanduspiiril teostasid kontrolli politsei-, piirikaitseteenistuse ja tolliameti töötajad.

2. juulil 1991 otsustas Narva linnavolikogu likvideerida 5. juuliks Narvas asuvad EV majanduspiiri tollipunktid. Piirikaitseamet avas oma ajutise kontrollpunkti Narva-Tallinna maanteel, Narva ja Sillamäe vahel 19. kilomeetril[2].

2015. aasta 15. juulil avati Narva piiripunkti uus jalakäijate ja sõiduautode terminal, ümberehituse käigus lammutati vana 1990. aastatel ehitatud 500-ruutmeetrine jalakäijate terminal ja selle asemele ehitati uus, ligi kolm korda suurem kaasaegne terminalihoone. Selle juurde on rajatud 8 rada jalakäijatele, 12 sõidurada sõiduautodele ja 2 eraldiseisvat sõidurada bussidele[3]. Enne rekonstrueerimist koosnes Narva-1 piiripunkt kolmest terminalist: sõiduautode ja busside, jalakäijate ning veoautode terminalist. 15. juulil 2015 suleti Narva piiripunkti ajutine jalakäijate terminal Vestervalli tänaval. Samal ajal avatati jalakäijate piiriületus[4] Narva piiripunkti uues hoones Peetri platsil.

Ivangorodi kontrollpunkt (november, 2015)

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Vabariigi Valitsus korraldus, Riigi Kinnisvara Aktsiaseltsi aktsiakapitali suurendamine ja riigivara üleandmine, RTL 2001, 139, 2072
  2. Närvide mäng majanduspiiril, Päevaleht, nr. 162, 14 juuli 1991
  3. Narvas avatakse piiripunkti uus jalakäijate ja sõiduautode terminal, Õhtuleht, 20. juuli 2015
  4. Narva piiripunkti jalakäijate terminal, http://www.betcons.ee/

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]