Terminal (transport)

Allikas: Vikipeedia

Terminal võib olla iga koht, kuhu reisijad koonduvad ja lähevad laiali või kus last laaditakse maha või peale. Kumbki ei saa liikuda eraldi, vaid kompleksina. Reisijad peavad minema näiteks bussiterminalidesse või lennujaamadesse, et neid saaks vedada bussi- või lennukoormana sihtpunkti, kuhu nad peavad jõudma.

Terminalid võivad olla ümberpaigutuskohad. Reisijad, kes soovivad sõita näiteks Pariisist Rotterdami, peavad ümber istuma Brüsselis, ja reisijad, kes lendavad Montréalist Los Angelesse, peavad ümber istuma uuele lennukile Torontos. Üldiselt võib terminale pidada keskusteks ja vahelülideks reisijate ja lastide liikumises.

Transporditerminalide kolm põhilist tunnust, mis on olulised:

 • Asukoht – peamine transporditerminali ülesanne on teenindada suurt hulka inimesi, esindades terminali kui turgu. Spetsiifilised terminalid omavad täpseid asukohapiiranguid, nagu nt sadama ja lennujaama asukoht. Uuemad transporditerminalid on tavaliselt paigutatud keskustest väljapoole, et vältida kõrget maamaksu ja ülerahvastatust ning ummikuid.
 • Ligipääsetavus – lokaalsel, regionaalsel ja globaalsel tasandil. On oluline, kuidas terminalid on seotud teiste terminalidega transpordisüsteemis. Näiteks kui sadama terminal on paigutatud efektiivsesse asukohta, kus saab hästi reguleerida mereliiklust, kuid on halvasti ühendatud sisemaa transpordiliiklusega, pole see hea lahendus.
 • Infrastruktuur – terminali peamine funktsioon on juhtida lasti ja reisijate ümberpaigutumist, kus nad on füüsiliselt eraldatud. On kindel mahutavus ja tehnoloogilised võimalused, mille piiri ei tohi ületada. Infrastruktuursed kaalutlused on väga olulised, sest tuleb arvestada tulevikutrende ning tehnoloogilisi ja logistilisi muutusi. Modernsed terminalide infrastruktuurid nõuavad suuri investeeringuid ja on suurimad struktuurid, mis on ehitatud.[1]

Lennujaama terminal[muuda | muuda lähteteksti]

Lennujaamas on terminal hoone, kus reisijad viibivad enne lennukile minemist või sealt maha tulles. [2] Eestis tegeleb ettevõttele kuuluvate lennujaamade käitamise ja arendamisega AS Tallinna Lennujaam, et tagada õhusõidukite, reisijate ja kauba maapealne teenindamine. Lisaks Lennart Meri Tallinna lennujaamale haldab ettevõte teisigi Eestis asuvaid lennujaamu Tartus, Pärnus, Kuressaares, Kärdlas, Kihnus ja Ruhnus.[3]

Reisijate arvu järgi maailmas 10 esimest lennujaama 2013. aasta seisuga: [4]

Asukoht Reisijate arv
Hartsfield-Jackson Atlanta 94,4 mln
Beijing 7 mln
London Heathrow 72,3 mln
Tokyo Haneda 69,0 mln
Chicago O’Hare 66,9 mln
Los Angeles International 66,6 mln
Dubai International 66,4 mln
Jakarta Soekarno-Hatta 62,1 mln
Paris Charles de Gaulle 62,0 mln
Dallas/Fort Worth 60,4 mln

Bussijaama terminal[muuda | muuda lähteteksti]

Bussijaama terminal on koht, kust buss alustab sõitu või kus lõpetab sõidu.[5] Maakonna- ja linnaliinidel võivad olla eraldi terminalid. Näiteks Tallinna bussijaam asub Lastekodu tänaval, kuid Viru keskuse bussiterminal on Tallinna ühistranspordi bussijaam. Terminalis on sõiduplaanide infotablood ja internetipõhine infopunkt.[6]

Huvitavaid fakte bussijaamade kohta:

 • Millenium Park Bus Depot – suurim bussijaam maailmas, mis asub Indias Delhis. Selle bussijaama parkimisala mahutab 1000 bussi.
 • Chennai Mofussil Bus Terminus – 150 000 m2 pindala poolest on tegemist suurima bussiterminaliga Aasias ja kogu maailmas. Terminal asub Indias Chennai linnas.
 • The Port Authory Bus Terminal – maailma suurim bussijaam, millel on kõige tihedam liiklus. Bussijaam asub New Yorgis Manhattanil. Bussijaamast käib päevas läbi 7200 bussi ja umbes 200 000 inimest.
 • Kamppi Center – Euroopa suurim maa-alune bussijaam, mis asub Soome pealinnas Helsingis.[7]

Raudteejaama terminal[muuda | muuda lähteteksti]

Raudteejaam on koht, kus rongid regulaarselt peatuvad ning reisijad sisenevad rongi ja väljuvad sealt. Raudteejaam koosneb platvormist, mis asub raudtee kõrval, ja jaamahoonest ehk terminalist, kus osutatakse reisijatele mitmesuguseid teenuseid (piletmüük, ooteruumid jt).[8]

Sadamaterminal[muuda | muuda lähteteksti]

Sadamas, kus reisilaevad silduvad ning reisijad lähevad laeva pardale ja tulevad laevalt maha, on enamasti reisiterminal(id). Terminal on reisisadamas hoone, milles vormistatakse reisijate piletid ning rahvusvaheliste laevaliinide puhul tehakse piirikontrolli- ja tolliprotseduurid. Tavaliselt on sellises terminalis ka ootesaal ja kohvik, võib-olla ka pisikaubandus. Mõnes sadamas on eri laevakompaniidel eraldi terminalid, näiteks Turus. Ka Tallinnas on Vanasadama terminalid laevakompaniide vahel jagatud nii, et D-terminali kasutab üksnes Tallink, ühendatud A- ja B-terminali aga Soome laevakompaniid ja St. Peter Line.

Kaubasadama terminalid on eraldi kaubaliikide järgi, näiteks nafta-, vilja-, söe-, konteineriterminal vms. Landlord-tüüpi sadamais, näiteks Muuga sadamas või Läti sadamais kuuluvad terminalid eri ettevõtteile, nn sadamaoperaatoreile, mis on spetsialiseerunud ühe kaubaliigi lastimisele-lossimisele. Kuid ka neis sadamas, milles sadamaettevõte ise lastib ja lossib laevu, näiteks Göteborgi sadamas, on eraldi terminalid eri kaubaliikide käitlemiseks.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. The function of transport terminals[1]Kasutatud 29.04.2014
 2. Airport terminal[2]Kasutatud 29.04.2014
 3. Tallinna lennujaam [3]Kasutatud 29.04.2014
 4. Top 10 airports passenger traffic in 2013[4]Kasutatud 29.04.2014
 5. Bus terminus[5]Kasutatud 30.04.2014
 6. Bussijaam: asukoht ja ühendused[6]Kasutatud 30.04.2014
 7. World Record Holders: Most remarkable bus stations [7]Kasutatud 30.04.2014
 8. Railway station[8]Kasutatud 30.04.2014
 9. Largest, busiest and highest railway stations[9]Kasutatud 30.04.2014