NSV Liidu Üldise Masinaehituse Ministeerium

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
NSV Liidu Üldise Masinaehituse Ministeerium
Coat of arms of the Soviet Union 1.svg
Asutatud 1955
Õiguslik staatus ministeerium
Asukoht Moskva

NSV Liidu Üldise Masinaehituse Ministeerium (vene keeles Министерство общего машиностроения СССР) oli aastatel 1955–1957 ja 1965–1991 Nõukogude Liidus eksisteerinud riigivalitsemise organ; kuulus ministeeriumina NSV Liidu Ministrite Nõukogu koosseisu.

Ministeerium ühendas ja koordineeris paljude kosmosetehnika ja tuumaraketirelvastuse seadmete väljatöötamise ja tootmisega seotud ettevõtete ja teadusasutuste tööd.

Ministeerium loodi 2. aprillil 1955 Moskvas. Aastatel 1957–1965 oli ta ühendatud NSV Liidu Kaitsetööstuse Ministeeriumiga. Taasloodi 2. märtsil 1965. NSV Liidu Üldise Masinatööstuse ministeerium kaotati 1. detsembril 1991 seoses Nõukogude Liidu lagunemisega.

Ministeerium vastutas NSV Liidu kosmoseprogrammi elluviimise eest alustades Bajkongõri kosmodroomi ehitamisest, esimese Maa tehiskaaslase Sputnik 1 ja esimese mehitatud kosmoselaeva Vostok 1 lennutamisest Maa orbiidile ning lõpetades orbitaaljaama Mir ja kosmoseprogrammi Energija-Buran loomisega.

NSV Liidu Keskmise Masinatööstuse Ministeeriumi õigusjärglane on riiklik korporatsioon Roskosmos.

Ministrid[muuda | muuda lähteteksti]

Sergei Afanasjev, 18 aastat ministriametis

Samanimeline rahvakomissariaat[muuda | muuda lähteteksti]

Aastatel 1939–1941 eksisteeris NSV Liidu Üldise Masinaehituse Rahvakomissariaat (rahvakomissar Pjotr Paršin), mis kujundati 1941. aasta novembris ümber NSV Liidu Miinipildujarelvastuse Rahvakomissariaadiks. Viimase baasil loodi Paršini juhtimisel 1946. aasta veebruaris NSV Liidu Masina- ja Aparaadiehituse Rahvakomissariaat.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]