Nõlg

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Nõlg on hobuslaste ülemiste hingamisteede ja pea lümfisõlmede bakteriaalne nakkushaigus, mida iseloomustab pea ja kurgu limaskestade põletik ning lümfisõlmede suurenemine. Nõlega kaasneb tihti mädane voolus ninast. Haiguse tekitajaks on bakter Streptococcus equi.

Nõle on väga nakkav haigus. Eriti levinud on see võõrutatud varssade ja noorte hobuste seas, aga nakatuda võivad igas vanuses hobused. Umbes 75% hobustest kujuneb pärast haiguse läbipõdemist püsiv immuunsus.

Haigustunnused[muuda | muuda lähteteksti]

Haiguse peiteaeg on 3–14 päeva. Haigustunnusteks on kehv enesetunne, kehatemperatuuri kiire tõus üle 39 °C ja kollakas nõrevool ninast. Hiljem on märgata ka pea lümfisõlmede suurenemist. Lümfisõlmede turse lõpeb mädase põletikuga. Samas ei pruugi igal haigestunud hobusel kõiki mainitud tunnuseid avalduda.

Nakatumine[muuda | muuda lähteteksti]

Tallis puhkenud nõlg levib väga kiiresti. Üheks nõlge nakatumise viisiks on otsene kontakt haigust kandva hobusega. Haiguse edasikandumine on võimalik ka kaudse kontaktiga, mille korral saadakse nakkus saastunud talli või kopli keskkonnast, aga ka inimese ja sööda kaudu. Ka pealtnäha terve hobune võib olla nakkusallikaks. Haiguskandjat on võimalik kindlaks teha näiteks PCR (ing k polymerase chain reaction) testiga. Optimaalsetes tingimustes püsib Streptococcus equi bakter elus 6–8 nädalat. Nõlge põdev hobune muutub nakatumisvõimeliseks 1–2 päeva pärast palaviku teket. Haigestunud hobune levitab haigustekitajat 2–3 nädalat, samas võib tervenenud hobune olla potentsiaalne haigusekandja üle 6 nädala pärast kliiniliste haigustunnuste kadumist.

Ennetamine[muuda | muuda lähteteksti]

Nakkushaiguste ennetamiseks tuleks vältida kontakti võõraste loomadega. Uusi hobuseid on soovitatav hoida 2–3 nädalat karantiinis. Sealjuures on oluline kasutada eraldi söödanõusid ja varustust. Nõlge on võimalik edukalt ennetada iga päev hobuseid jälgides ja kehatemperatuuri mõõtes. Haigustunnustega loomad tuleb otsekohe eraldada tervetest ning puhastada ja desinfitseerida nende söödanõud igapäevaselt. Saastunud koplid jätta kasutamata vähemalt neljaks nädalaks, siis hävinevad bakterid kuivamise ja ultraviolettkiirguse tõttu. Nõle vastu on olemas vaktsiin, kuid seni puudub Eestis võimalus hobuseid vaktsineerida. Haiguskahtluse korral tuleb viivitamata teavitada loomaarsti.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

[1] [2] [3] [4] [5]

[6]

  1. Danziger, U. 2009. Hingamisteede nakkushaigused. November 2019.
  2. Prescott, J. & B. Wright. 2003. Strangles in horses. November 2019.
  3. Sweeney, C. R., Timoney, J. F., Newton, J. R. & M. T. Hines. 2008. Streptococcus equi Infections in Horses: Guidelines for Treatment, Control, and Prevention of Strangles. November 2019.
  4. Nõlg. November 2019.
  5. Info nõle kohta. November 2019.
  6. Strangles. November 2019.