Moskva kuberner

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Moskva kuberneride loend on Venemaa Keisririigi Moskva linna ja Moskva kubermangu kuberneride ja kindralkuberneride loetelu.

Moskva kuberneri ametikoht moodustati tsaar Peeter I ukaasiga koos kubermangu moodustamisega 18. detsembril 1708 ning haldus-, politsei-, finants-, majandus-, sõjandusalast ja kohtualast tegevust määratleva ukaasiga 10. jaanuaril 1714.

Keisrinna Katariina II valitsemisajal pandi 15. märtsist 1727 pärineva ukaasiga kuberneridele ka "õigus- ja kohtumõistmise ülesanded" tema valitsemise all oleval territooriumil.

Aastatel 17751865 nimetati kuberneri tsiviilkuberneriks (граждански губернатор), kes allus Moskva linna ja Moskva kubermangu kindralkubernerile, alates 19. sajandist aga allusid kubernerid teenistuslikult Venemaa Keisririigi Siseministeeriumile. Kubermangu kuberneri tööorganiks oli 2. jaanuaril 1845 moodustatud Moskva kubermanguvalitsuse kantselei.

1909. aasta 10. mai ukaasiga seoses kindralkuberneri ametikoha mitteühildatavusega anti kindralkuberneri valitsus koos ametnikega Moskva kuberneri alluvusse ja koosseisu.

Moskva kindralkuberneride loend[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. А. Шаханов, Гражданские губернаторы Московской Губернии (1709-1917), Московский журнал, N 2 - 2006 г.