Mollisfossen

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Mollisfossen sügisel

Mollisfossen (põhjasaami Mollešgorži, tuntud ka nimedega Mallesfossen, Mollijus) on juga Tromsi maakonnas Nordreisa vallas Reisa rahvuspargis Norras. Asub Mollešjohka jõel, mis mõnisada meetrit joast allpool suubub Reisaelvasse.

Mollisfosseni juga on kaheosalise langusega, kogukõrgus on 269 meetrit, sealhulgas 140 meetrit vaba langemist. Keskmine vooluhulk juga toitvas jões on hinnanguliselt 4 m³/s, maksimaalne vooluhulk 14 m³/s. Joa keskmine laius on 24 meetrit ning languse jooksul läbitud horisontaalne vahemaa 259 meetrit. Languse alguspunkti kõrgus merepinnast on 405 meetrit.[1]

Juga tekib, kui platool kogunev vesi langeb Reisaelva poolt platoosse uuristatud sügavasse kanjonisse. Ülemises osas langeb vesi kaskaadidena, seejärel sööstab ühe astmena Reisaelva orgu. Talvise lumerohkuse tõttu on juga veerikas ning jalamil valitseb pidevalt tihe veepiiskade pilv. Seetõttu kasvab seal paks samblavaip ning mitmesuguseid õistaimi. Vähemalt poole aastast on juga jääs.

Mollisfossen on Reisa rahvuspargi üks suurimaid vaatamisväärsusi ja üks Norra ilusaimaid jugasid. Sageli on ta Reisaelva jõel korraldatavate paadiretkede sihtpunktiks. Joa jalamini viib jõe äärest jalgrada, kuid ülemine osa on nähtav ainult kaugemalt jõeorust.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Mollisfossen. World Waterfall Database

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]