Mithril

Allikas: Vikipeedia

Mithril (sindarini keelest mith, 'hall' + ril, 'sära') on väljamõeldud metall J. R. R. Tolkieni Keskmaa-lugudes, sh triloogias "Sõrmuste Isand".

Tolkieni teostes on mihtrilit kirjeldatud haruldase ja kauni väärismetallina, mis meenutab hõbedat, kuid on samas harukordselt kerge ja tugevam kui teras. Mithrilist valmistati mõõku – paljud lasid haldjatel sellest oma mõõga taguda. Sellest tehti mh ka turviseid ja rõngassärke, mis öeldi olevat tugevamad kui lohe soomused. Metall oli alati äärmiselt kallis, Kolmanda Ajastu lõpuks kirjeldatakse selle väärtust hindamatuna. Selleks ajaks olid kasutusel veel vaid vähesed mithrilist esemed. Bilbo Bagginsil oli mithrilist rõngassärk, mille ta sai tänutäheks päkapikkudelt ning pärandas hiljem Frodole. Sellest oli valmistatud ka Galadrielile kuuluv võimusõrmus Nenya.

Keemikud on mithrili omadusi võrrelnud titaaniumi ja nikli sulamitega.

Sarnast laadi läbistamatuid turviseid esineb ka Põhjala mütoloogias, näiteks Hervöri ja Heiðreki saagas.[1] On arvatud, et Tolkien, kes lugu kindlasti tundis, võis sealt inspiratsiooni saada. Tema poeg Chris Tolkien avaldas saaga tõlke inglise keelde.[2][3]

Hiljem on mithrili kontspetsiooni kasutanud ka mitmed teised autorid.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Thorarensen, G. (trans.) (1847). Petersen, N. M. (toim). Hervarar Saga (vanapõhjakeeles). Det Nordiske Literatur-Samfund. Lk 10.{{cite book}}: CS1 hooldus: tundmatu keel (link)
  2. Hammond, Wayne G.; Scull, Christina (2020). "Christopher Tolkien, 1924–2020". Tolkien Studies. Project MUSE. 17 (1): 7–24. DOI:10.1353/tks.2020.0001. ISSN 1547-3163.
  3. Shippey, Tom (2011). "Review of The Saga of King Heidrek the Wise". Tolkien Studies. Project MUSE (8): 136–142.