Misso

Allikas: Vikipeedia
Misso

Elanikke: 205 (31.12.2011)[1]

EHAK-i kood: 4954
Koordinaadid: 57° 36′ N, 27° 13′ Ekoordinaadid: 57° 36′ N, 27° 13′ E
Misso (Eesti)
Misso

Misso on alevik Võru maakonnas Misso vallas; Misso valla keskus. Missot läbib Riia–Pihkva maantee.

Maakonna keskusesse Võrru on Missost 50 km ja vabariigi pealinna Tallinna 300 km. Pindalal suuruselt on Misso vald Võru maakonnas viiendal kohal. Elanike arvult viimasel kohal.[2]

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Looduslikeks väärtusteks on maastik, mets, metsloomad, linnud, järved ja sood. Suur osa Misso vallast kuulub Haanja-Karula puhkeala koosseisu. Omapärane järvedeala esineb Kirikumäe järve ja Misso asula vahelisel alal. Siin asuvad Hino ja Kisejärve maastikukaitsealad, Pullijärve hoiuala, Parmu looduskaitseala ja osaliselt ka Kirikumäe maastikukaitseala.

Misso vald on looduslikult väga kaunis. Viitka-Pältre maantee ääres asuv 231-meetri kõrgune Sapimägi ja 17 järve pakuvad võimalusi matkajatele. Samuti kaunis Kisejärvistu oma kaheksa järvekesega. Üks maalilisemaid on metsadega ümbritsetud Hino järv oma seitsme saarega, mis on ka soodus kalastamispaik. Hino järve ääres asub 14. sajandist pärit Siksälä matmispaik. Misso aleviku äärde jääva Pullijärve ümber on RMK poolt välja ehitatud matkarada ja edelakaldale on rajatud tervise- ja loodusõpperada. Tihedad metsad on seene ja marjarikkad ning head jahipidamiskohad.[1]

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Misso kool

Misso kool[muuda | muuda lähteteksti]

Missomaal alustati lastele lugemise ning pühakirja õpetamist Peräpugola külakoolis 1766.

Hiljem on kool kandnud Pugola nime ning asus just praeguse kooli asukohas (teine koolimaja). 1884. aastal pandi vallavanem Kuke eestvõtmisel püsti kolmas koolimaja, mis on säilinud ümberehitatult tänaseni.

1957. aastal sai Feliks Kraani eestvedamisel Misso koolist keskkool. 1977. aastal taandati keskkool 8-klassiliseks, kuid tänu kooli, sovhoosi ja külanõukogu juhi ühisele jõupingutusele saadi 1984. aastast jällegi jätkata keskkoolina.

2008. aastal valmis neljas koolimaja, kus keskharidust saadi anda vaid kaks aastat. Alates 2011. aastast on Missomaal põhikool, mis kannab Misso Kooli nime. Hetkel õpib koolis 20 õpilast. [2]

Lasteaed[muuda | muuda lähteteksti]

Misso Lasteaed “Krõll” asutati 13. juulil 1965. aastal endises neljakorterilises elumajas 25-lapselise, üherühmalise lastepäevakoduna. 1988. aastal laiendati lasteasutuse ruume juurdeehitusega. 2002.a suvel kujundati Misso Lasteaed “Krõll” liitrühmaliseks lasteaiaks. 2008. a. sügisel kolis lasteaed uude Misso Keskkooli hoonesse ja tegutseb tänaseni siin koos kooliga. 2011. aastal liitus lasteaed koos kooliga ühtseks asutuseks Misso Kool.[3]

Õpilaskodu[muuda | muuda lähteteksti]

Koolil on õpilaskodu, kus on võimalik ööbida koolinädala kestel. Sööklas pakutakse maitsvat toitu neli korda päevas. Misso Kooli õpilaskodusse oodatakse põhikooli õpilasi erinevatest maakondadest ja valdadest. Õpilaskodus on 8 kohta. Kui on õpilasi, kes vajaksid looduskallakuga väikses maakoolis õppimist, siis see on neile just õige koht.

Pulli järv

Teenused[muuda | muuda lähteteksti]

Sotsiaalkeskus[muuda | muuda lähteteksti]

Misso sotsiaalkeskuses pakutakse vajaminevaid teenuseid kohapeal. Eakatele pakutakse eluasemeteenust ning koduteenust. Sotsiaalkeskuses on olemas tehnilised abivahendid.

Perearst[muuda | muuda lähteteksti]

Misso vallas tegutseb perearst koos pereõega.

Kauplus[muuda | muuda lähteteksti]

Misso alevikus tegutseb kauplus A ja O.

Avatud: E-R 9-19; L-P 10-18

Kultuuri- ja spordikeskus[muuda | muuda lähteteksti]

Misso Kultuuri- ja spordikeskuses on olemas saal, mis võimaldab läbi viia sporditreeninguid, kuid mida kasutatakse ka kultuuriürituste läbiviimiseks. Kultuuri- ja spordikeskuses on olemas ruumid bändiproovide ja huviringide läbiviimiseks, baariruum väiksemate koosviibimiste korraldamiseks ning jõusaal tervisespordi harrastamiseks. Misso valla elanikele on jõusaali kasutamine tasuta.

Hetkel tegutsevad ringid:

  • naisrahvatantsurühm Häitsmed
  • linetants
  • eakate tantsurühm Meelespea
  • eakate lauluansambel Meelespea
  • seltskonnatants

Raamatukogu[muuda | muuda lähteteksti]

Raamatukogu on väikene kogukonnakeskus ning mäluasutus, mis pakub erinevaid teenuseid (internetipunkt, raamatunäitused jt)[4]

Avatud:

E, T, K 10.00-17.00

N 11.00-18.00

R 08.00-15.00

Turism[muuda | muuda lähteteksti]

Turismiga tegeleb vallas seitse ettevõtet, millest viis pakuvad majutusteenust: Pullijärve puhkeküla, Kimalase puhkemaja ning Vetevana ja Ülenurme turismitalud, Pööni kõrts-külalistemaja.

Agroturismiteenust pakuvad Nopri Talu Kärinä külas ja Andri-Peedo talu Kimalasõ külas ning aktiivse puhkuse teenust pakub Piksepini OÜ.

Turismiga seotud teenuseid pakub ka kolmas sektor: MTÜ Kolme Kandi Klubi – autode rallikross; MTÜ Misso Tehnikaspordi Klubi – motokross; MTÜ Prastuli Selts – Tsiistre linamuuseum; MTÜ Tsiistre Külaselts – käsitöö ja kunst.

Sport[muuda | muuda lähteteksti]

Vald on liitunud aastaringselt toimuva liikumisharrastust propageeriva sarjaga Võrumaa mängud. Liikumisharrastust soodustavad valla iga-aastane spordipäev ning Pulli järve jooks, mis alates 2012. aastast kuulub Võrumaa pikamaa-jooksu sarja.

Vallas olemas 2,5 km terviserada ning RMK hooldada Pullijärve(3,6 km) ning Kisejärve (6 km) matkarajad.

Missokülä külas asub Misso Tehnikaspordikeskus.

Lisaks spordikeskusele on Missos ka staadion koos palliplatsiga.

Vallas tegutseb MTÜ Misso Spordiklubi, mille peamiseks eesmärgiks on tervise- ja harrastusspordi arendamine vallas.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Muististekompleks Mäe-Siksalis Hino järve ääres

Ratsarügemendi mälestussammas

Luhamaa Pühavaimu õigeusu kirik

11-tipuga Pältre lühterkuusk (Eesti üks kaunimaid kuuski, mille kõrgus on 23,5 m)

Haanja kõrgustiku suurim järv- Hino järv koos 7 saarega

Kooli pettai

Kisejärv ja kaitseala

Kõõgumäe linnamägi

Misso vallas Parmu külas asub kolme riigi - Eesti, Läti ja Venemaa - kokkupuutepunkt [5]

Pühakojad, kogudused ja kalmistud[muuda | muuda lähteteksti]

Misso vallas tegutseb Apostliku Õigeusu Kiriku Luhamaa kogudus, EELK Vastseliina Katariina Kogudus ning Eesti Evangeeliumi Vennasteühing.

Misso valla Luhamaa nulgas asub Luhamaa Pühavaimu kirik ning Misso alevikus asub Misso kirik. Luhamaa Pühavaimu kirik kuulub Seto külavüü turismimarsruudi alla.

Misso vallas asuvad kaks kalmistut: Misso kalmistu Kaubi külas ning Luhamaa kalmistu Määsi külas.

Misso mälestussammas[muuda | muuda lähteteksti]

26. mail 1935. a avati Missos mälestussammas, millega austati Vabadussõjas langenute mälestust ning jäädvustati 1. ratsapolgu lahingutegevus Vabadussõjas. 1945. aastal sammas õhiti.

Taastatud mälestussammas avati uuesti 27.08.1989.a.  Maakividest laotud alusele asetatud graniitsammas on 2,5 m kõrgune. Selle esiküljel on ratsarügemendi embleem ning tekst: "Siin võitles Vabadussõjas I ratsapolk 19.IV.1919." Mälestussamba ees asuvad graniitahvlid kuue lahingus langenute nimedega.

Vaid mõne sammu kaugusel Vabadussõja monumendist on püstitatud Teise maailmasõja mälestusmärk.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]