Minoru Yamasaki

Allikas: Vikipeedia

Minoru Yamasaki (1. detsember 19127. veebruar 1986) oli USA arhitekt. Ta on enim tuntud Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornide projekteerijana. Yamasaki oli üks 20. sajandi silmapaistvamaid arhitekte. Tema firma Yamasaki & Associates tegutseb edasi ka pärast tema surma.

Biograafia[muuda | muuda lähteteksti]

Yamasaki sündis Seattles Washingtoni osariigis teise põlvkonna jaapani-ameeriklasena. Ta kasvas üles Auburnis ja käis Auburn seeniorite kõrgkoolis. Ta läks 1929. aastal University of Washington College of Architecture and Urban Planning'isse ja lõpetas arhitektuur eriala 1934. aastal.

Pärast 1930. aastal New York City'sse kolimist, käis ta New York Universitys, et saada kõrgema astme kraad arhitektuuris. Ta sai tööd arhitektuurifirmas Shreve, Lamb and Harmon. Sama firma disainis ka Empire State Buildingu. Aastal 1945 kolis Yamasaki Detroiti, kus ta töötas Smith, Hinchman, and Grylls arhitektuurifirmale. Sealt firmast lahkus ta aastal 1949.

Yamasaki abiellus esimest korda 1941. aastal ja tal oli veel kaks naist enne oma esimese naisega taasabiellumist 1969. aastal. Yamasaki suri vähki 1986. aastal.

Tööd[muuda | muuda lähteteksti]

Tema esimene silmapaistvaim projekt oli Pruitt-Igoe eramajade ala Missouri osariigis aastal 1955. Vaatamata sellele, et ta armastas Jaapani disaini, oli see projekt teistsugune. Sellel projektil esines nii palju probleeme, et selle pidi ära lammutama aastal 1972, varem kui 20 aastat pärast selle valmimist.

Ta disainis ka 415 meetrised Maailma Kaubanduskeskuse tornid. Nende disainimine algas 1965. aastal ja ehitus 1972. aastal. Paljud tema ehitistest on inspireeritud gooti stiilist, kasutades väga kitsaid vertikaalseid aknaid.