Mine sisu juurde

Milli Vanilli

Allikas: Vikipeedia

Milli Vanilli oli prantsuse-saksa R&B-duett, mille liikmed olid Rob Pilatus ja Fab Morvan. Duett sai kurikuulsaks 1990. aastal suure skandaali tõttu.

Münchenist pärit Pilatus ja Pariisist pärit Morvan kohtusid ühel Los Angelese diskol tantsuseminaril. Hiljem kohtusid nad uuesti Münchenis, kus üritades leida tööd taustalauljatena, kuni asustasid omaenda ansambli. Nad lindistasid ühele väiksemale saksa plaadifirmale albumi, mida aga müüdi vaid mõni tuhat eksemplari.

Kui endine Boney M-i produtsent Frank Farian kuulis Milli Vanillist, kutsus ta nad oma Frankfurdi stuudiosse ühte demo kuulama. Lauluks oli "Girl You Know It's True". Farian küsis, kas Pilatus ja Morvan suudaksid seda laulda. Nad nõustusid.

1. jaanuaril 1988 algaski Milli Vanilli leping Farianiga, millega kohustus ta lindistama nendega aasta jooksul 10 laulu. Kuid Pilatuse ja Morvani laulmine ei rahuldanud Fariani ning "Girl You Know It's True" lõppmiksil laulsid hoopis Charles Shaw, John Davis ja Brad Howell.

Mais 1988 käisid Pilatus ja Morvan turneel Prantsusmaal, Itaalias ja Hispaanias, liigutades huuli ettelindistatud laulude järele ja tehes tantsuliigutusi. Kuigi Pilatus ja Morvan ise ei laulnud kordagi plaadi lauludel, sai Milli Vanilli populaarseks, ning novembris anti Euroopas välja nende esimene album "All or Nothing". Põhja-Ameerika turu jaoks nimetati album ümber "Girl You Know It's True" ning anti välja 7. märtsil 1989. Album jõudis Billboard Hot 200 esikohale ja oli seal seitse nädalat, kuni jaanuaris 1990 võitis RIAA 6-kordse plaatinaauhinna (miljon müüdud albumit). Albumilt jõudsid viis singlit Billboard Hot 100-s esiviisiku sekka ning kolm ka esikohale. Albumi eest sai duett ka parima uue artisti Grammy.

Kuid varsti saabus ka skandaal. Pärast MTV intervjuud väitis Beth McCarthy-Miller, et dueti inglise keele oskus jättis soovida, ning oli kahtlane, kas nad ise laulsid. Esimene kahtlus tuli 21. juulil 1989 Connecticuti osariigis Bristolis toimunud MTV kontserdil, kui "Girl You Know It's True" lindistus kiilus kinni. Detsembris teatas Charles Shaw, et ta oli üks kolmest tegelikust lauljast. Väidetavalt pakkus Farian Shaw'le 150 000 USA dollarit, et ta oma ütluse tagasi võtaks.

Välja oli tulemas teine album, kuid kasvavate küsimuste pärast, kes olid tegelikud lauljad, ning Pilatuse ja Morvani nõudmisele saada ise laulda järgmisel albumil, teatas Farian 14. novembril 1990, et ta vallandas nad, ning tunnistas, et Pilatus ja Morvan ei laulnud ise. Pilatus ja Morvan andsid seepeale intervjuu Los Angeles Timesi reporterile Chuck Phillipsile. Dueti Grammy auhind tühistati. Paljud pettasaanud pöördusid kohtusse, mispeale 12. augustil 1991 jõuti otsusele, mille kohaselt kuni 8. märtsini 1992 said kõik, kes olid ostnud Milli Vanilli CD-plaate, kassette, heliplaate või singleid, ning alates 28. augustist ka need, kes olid käinud Milli Vanilli kontsertidel, saada raha tagasi, kuid ainult krediidina uute Arista Recordsi väljaannete ostuks.

Morvan ja Pilatus kolisid Los Angelesse, kus nad Joss Entertainment Groupi all lindistasid uue albumi "Rob & Fab", mis anti välja 1993. aastal. Album ei olnud aga edukas, seda õnnestus müüa vaid umbes 2000 eksemplari.

1997. aastal nõustus Farian koos Pilatuse ja Morvaniga lindistama uue albumi "Back and in Attack", kus nad seekord oleksid ise laulnud. Kuid albumi toomise ajal sattus Pilatus narkosõltuvusse ja hakkas kurjategijaks, sooritades mitmeid kallaletunge ja rööve, mille eest lõpuks ta saadeti 3 kuuks vanglasse ja 6 kuuks California narkorehabilitatsiooni. Farian maksis Pilatuse kautsjoni, kuid juba 2. aprillil 1998, albumi promoturnee eelõhtul, leiti Pilatus Frankfurdis hotellitoast alkoholi ja ravimite üledoosi surnult.