Michael Walzer

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Michael Walzer

Michael Walzer (sündinud 3. märtsil 1935 New Yorgis) on USA poliitikafilosoof. Ta on emeriitprofessor Institute for Advanced Study Princetonis New Jerseys ja vasakliberaalse poliitilise kvartaliaajakirja Dissent toimetaja. Ta on kirjutanud paljudel erinevatel teemadel nagu õiglane ja ebaõiglane sõda, natsionalism, rahvuskuuluvus, majanduslik õiglus, sotsiaalne kriitika, radikalism, tolerants ja poliitiline kohustus. Ta on kaastoimetaja ajakirjas The New Republic, toimetuse liige ajakirjas Philosophy & Public Affairs. Ta on kirjutanud 27 raamatut ja avaldanud üle 300 artikli, essee, ja retsensiooni. Ta on mitme filosoofilise organisatsiooni (näiteks American Philosophical Society) liige.

Michael vanem vend on ajaloolane Judith Walzer Leavitt.

Walzerit teatakse kui kommunitaristliku poliitilise teooria suuna pooldajat koos Alasdair MacIntyre ja Michael Sandeliga. Ta on arutlenud teemal, et poliitiline teooria peaks põhinema traditsioonil ja konkreetse ühiskonna kultuuril ning ei poolda liigseid abstraktsioone poliitilises filosoofias. Tema oluline vaimne panus on õiglase sõja teooria, mis väidab, et sõjaaja eetika on oluline ning sealjuures väldib ta patsifismi.

"Keerulise võrdsuse" teooria. Kui mõõta üksikjuhtudel vaid võrdsust, siis ei pruugi see moraalselt õige olla vaid egalitaarne õiglus nõuab, et iga hüve peaks olema jaotatud vastavalt oma sotsiaalsele tähendusele ja et ükski hüve (nagu raha või poliitiline jõud) ei või domineerida või moonutada hüvede levikut teise sfääri. Walzeril on väide, et õiglus on peamiselt konkreetse rahva ja ühiskonna moraalne standard ja seda ei saa universaalises abstraktsioonis käsitleda.

Eesti keeles on ilmunud raamat "Sallivusest", mille tõlkis Märt Väljataga ja mis ilmus 1998 kirjastuses Vagabund.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]

Michael Walzer valiti 1990. aastal Ameerika Filosoofiaseltsi liikmeks.