Martin Andreas Nowak

Allikas: Vikipeedia

Martin Andreas Nowak (sündinud 7. aprillil 1965 Klosterneuburgis) on Harvardi Ülikooli bioloogia ja matemaatika professor ning erakapitalil tegutseva Evolutsiooni Dünaamika Programmi direktor.

1975–1983 Albert Magnuse gümnaasium Viinis.

1983–1989 õppis Viini ülikoolis biokeemiat ja matemaatikat.

Novak on avaldanud arvukalt töid bioloogia, matemaatika, evolutsiooniteooria ja keeleteaduse alal. Koostöös Roger Highfieldiga ilmus 2011. aastal autobiograafiliste motiividega populariseeriv raamat "Supercooperators: The mathematics of evolution, altruism and human behaviour". YouTube'is on võimalik jälgida tema esinemisi.

Viirusliku nakkuse matemaatiline baasmudel[muuda | muuda lähteteksti]

Nowak koos kaasautoritega on formuleerinud matemaatilise baasmudeli viirusliku nakkuse levimise kirjeldamiseks:[1]

,

,

See mudel põhineb diferentsiaalvõrranditel, kus muutujateks on nakatumata rakkude arv , nakatunud rakkude arv ning vabade viiruste arv . Nakatamata tundlikud rakud tekivad kiirusega , mis on konstantne või sõltub nakatumata ja nakatunud rakkude koguarvust. Nakatamata rakkude suremus on ja nakatuvus , kus on nakatuvust iseloomustav konstant. Nakatunud rakud tekivad kiirusega ja surevad kiirusega . Vabad viirused väljuvad nakatunud rakkudest kiirusega ja kaovad kiirusega . Peetakse silmas, et vabade viiruste väljalangemine on samuti sõltuv nakatumata ja nakatunud viiruste populatsioonist aga vähesel määral. Parameetrid , ja on määratud viiruse vastase immuunsusega.

Koostöö evolustiooni mõtestamine[muuda | muuda lähteteksti]

2006. aastal on Nowak publitseerinud kirjatöö, mis võtab kokku palju aastaid arendatud evolutsionistide seisukohad koostöölise valiku kohta.[2] Ta toob välja 5 reeglit:

sugulaslik eelistus (Hamiltoni reegel),

otsene koostöö,

kaudne koostöö,

võrguline koostöö,

grupi valik.


Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. M. A. Nowak, S. Bonhoeffer, A. M. Hill, R. Boehme, H. C.Thomas, and H. Mcdade (1996). “Viral dynamics in hepatitis B virus infection,”. Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America, vol. 93, no. 9.{{raamatuviide}}: CS1 hooldus: mitu nime: autorite loend (link)
  2. Nowak M.A. (2006). ""Five Rules for the Evolution of Cooperation"". Science. 314 (5805): 1560–1563. {{netiviide}}: puuduv või tühi |url= (juhend)