Maris Valk-Falk

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Maris Valk-Falk (21. oktoober 193419. mai 2016) oli eesti pianist, muusikapedagoog ja muusika­teadlane.

Maris Valk-Falk lõpetas 1954. aastal Anna Klasi klaveriklassi õpilasena Tallinna Muusikakooli, 1959. aastal Laine Metsa õpilasena Tallinna Riikliku Konservatooriumi ning jätkas õpinguid aastatel 1979–1983 kaugõppijana Moskvas Gnessinite-nimelises Muusikapedagoogika Instituudis pedagoogika ja metoodika kateedri aspirantuuris Avgusta Malinkovskaja juures. Maris Valk-Falk läbis ka täiendusõppe kvantitatiivse muusikaanalüüsi alal Thbilisi konservatooriumi esteetika ja filosoofia kateedris Moissei Boroda juhendamisel ning osales 1980. aastatel klavessiinimängijana Zuzana Růžičková, Borbála Dobozy ja Christopher Stembridge’i meistrikursustel.

Maris Valk-Falk oli klaveriõpetaja aastatel 1952–1959 Tallinnas Nõmme Lastemuusikakoolis ja 1960–1974 Tartu Muusikakoolis, seejärel kuni 1989. aastani Tallinna Riikliku Konservatooriumi klaverikateedri vanemõpetaja ning 1989–2004 Eesti Muusikaakadeemia interpretatsioonipedagoogika instituudi vanemõpetaja ja lektor. Ta õpetas klaverit, klavessiini, pianismi ajalugu ja klaveriõpetuse metoodikat, varase klahvpillimetoodika ajalugu ja mitmeid valik­aineid ning juhendas ka pedagoogilist praktikat ja magistritöid. Tema õpilaseks või juhendatavaks on teiste hulgas olnud näiteks Taissia Filippova, Nata-Ly Sakkos, Vaike Sarv, Jüri Tallinn, Kristi Kärmas, Jaan Ross ja Irina Zahharenkova.

Suur huvi muusikateoreetiliste teemade vastu klaveri- ja klavessiinimängu kõrval viis Maris Valk-Falgu ka teadusmaailma. 1990. aastatest esines ta sageli rahvusvahelistel teaduskonverentsidel, oli Euroopa Kognitiivsete Muusikateaduste Ühingu asutajaliige (1991) ning ühingu teadusajakirja Musicae Scientiae toimetuskolleegiumi liige (2001–2015). Samuti oli Valk-Falgu oluline tegevusvaldkond eestikeelse muusikateoreetilise kirjasõna arendamine nii artiklite kui ka muusikaarvustuste autorina, tõlkijana, toimetajana, samuti kirjastuse Scripta Musicalia arendajana. Tema artikleid ja konverentsiettekannete teese on avaldatud Eesti, Suurbritannia, Itaalia ja Poola teadusväljaannetes. Aastast 2005 oli Maris Valk-Falk tegev Pärnu Nüüdismuusika Päevade korraldamisel, ta oli ka Eesti Arnold Schönbergi Ühingu aktiivne liige.

Pedagoogina iseloomustas Maris Valk-Falku tolerantsus repertuaari valikul, mistõttu õpilane sai tutvuda klaveriliteratuuriga nii-ütelda seinast seina, isegi kui keerulisemate teoste puhul tehnilistest oskustest päris ei piisanudki. Inimesena oli ta hämmastavalt vitaalne kuni elu lõpuni, innustades enesega koostööle teiste hulgas ka temast märksa nooremaid kolleege.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]