Manon Lescaut (Puccini)

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

"Manon Lescaut" on Giacomo Puccini ooper neljas vaatuses Antoine François Prévost' romaani "Manon Lescaut" ainetel. Libreto autor oli helilooja koostöös Ruggero Leoncavallo Marco Praga, Domenico Oliva, Luigi Illica ja Giuseppe Giacosaga.

Ooperi esmaettekanne toimus Torinos Teatro Regios 1. veebruaril 1893.

Tegelased[muuda | muuda lähteteksti]

  • Manon Lescaut (sopran)
  • Lescaut, tema vend (bariton)
  • Renato Des Grieux (tenor)
  • Geronte di Ravoir (bass)
  • Edmondo, tudeng, Des Grieux sõber (tenor)
  • Kõrtsmik (bass)
  • Tantsuõpetaja (tenor)
  • Laulja (metsosopran)

Tegevustik[muuda | muuda lähteteksti]

Prantsusmaal 18. sajandi teisel poolel.

Esimene vaatus[muuda | muuda lähteteksti]

Amiens'i keskväljakul. Des Grieux veedab sõprade seltsis aega ja naljatleb tütarlastega. Saabub tõld, millest astuvad välja Manon, tema vend Lescaut. Manon peab vastu tahtmist perekonna sunnil kloostrisse minema. Manoni ja Des Grieux' vahel puhkeb armastus esimesest silmapilgust. Edmondo hoiatab Des Grieux'd, et rikkal Gerontel on plaanis kõrtsmiku abiga Manon röövida ja endaga koos Pariisi viia. Des Grieux hoiab röövi ära ja veenab Manoni koos põgenema. Pärast mõningasi kõhklusi Manon nõustub. Lescaut lohutab Gerontet ja on veendunud, et Manon jätab õige pea elu Des Grieux'ga.

Teine vaatus[muuda | muuda lähteteksti]

Manon on jätnud maha Des Grieux' ning temast on saanud rikka Geronte armuke. Ta meenutab kahetsusega vaeseid kuid õnnelike aegu Des Grieux kõrval. Saabub Lescaut, Manon küsib temalt Des Grieux' kohta uudiseid. Vahepeal on end sisse seadnud muusikud ja tantsijad, algab tantsutund. Manon võtab kõigest osa ükskõikselt. Kui tund saab läbi, jääb Manon üksi ning ootamatult tormab tuppa Des Grieux. Manon palub noormehelt oma käitumise pärast andestust. Des Grieux annab järele ja noored embavad teineteist. Järsku tuleb ruumi Geronte ja avastab Manoni teise mehe embuses. Manon solvab Gerontet, kes lahkub ähvarduste saatel. Lescaut soovitab noortel kiiresti põgeneda, kuid Manon viivitab, sest tahab kõik ehted kaasa võtta. Geronte kutsel tulevad sandarmid ning arreteerivad Manoni varguse ja prostitutsiooni eest.

Kolmas vaatus[muuda | muuda lähteteksti]

Le Havre'i sadam. Manon saadetakse maalt välja asumisele New Orleansi. Kõik Des Grieux ja Lescaut' püüded Manoni vabastada on nurja läinud. Kõik väljasaadetud astuvad ükshaaval laevale. Des Grieux, kes ei suuda leppida sellega et peab Manonist lahku minema, saab kaptenilt loa temaga kaasa minna.

Neljas vaatus[muuda | muuda lähteteksti]

Tühermaa Ameerikas. Põgenenud New Orleansist, on Manon ja Des Grieux teel, et jõuda ühe inglise kolooniani. Manon on haige ja väga nõrk. Des Grieux jätab Manoni puhkama ja läheb vett otsima. Manon meenutab õudusega oma eelnenud elu. Des Grieux tuleb tagasi ning Manon sureb tema käte vahel.

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Idee panna muusikasse Prévost' romaan, vaid mõni aasta pärast prantsuse helilooja Jules Massenet' ooperi "Manon" triumfaalset edu Pariisi Koomilises Ooperis, tuli Puccinilt endalt. Puccini kaitses tuliselt oma veendumusi, kuigi sõbrad hoiatasid teda suurt riski võtmast. "Massenet tunnetab seda lugu prantslasena, puudri ja menuettidega; mina tunnetan seda itaallasena, meeleheitliku kirega," ütles ta. Puccinil oli oma kindel idee ka teose libreto ülesehitusest, kaasates töösse koguni viis libretisti, nende hulgas ka Ruggero Leoncavallo, kelle karjäär oli alles alguses ja kes veel ei teadnud, kas valida kirjaniku või helilooja elukutse. Viis libretisti oli loomulikult liiga palju ja ooperi kirjutamine võttis aega kolm aastat.

"Manon Lescaut" on helilooja esimene teos, milles võib ära tunda küpse Puccini stiili. Dramaturgiliselt on see Puccini üks kõige süngemaid ja meeleheitlikumaid oopereid. Viimane vaatus on praktiliselt tervikuna ainult Manoni surmastseenile üles ehitatud. Meeldejääv on kolmanda vaatuse stseen kooriga, kus prostituudid Ameerikasse saadetakse, kus erinevad komponendid – rahva hüüded, väljasaadetute nimetamine, Lescaut' freneetiline ärevus ning Des Grieux meeleheide – sulavad kokku üheks sugestiivseks tervikuks.

Esietendus Torinos võeti vastu tormiliste kiiduavaldustega nii publiku kui ka kriitika poolt. "Üks tugevamaid, kui mitte kõige tugevam noor itaalia ooperihelilooja." Edu – kõige üksmeelsem kogu tema karjääri jooksul – lõi aluse tema rahvusvahelisele tuntusele ning tegi lõpu majanduslikele probleemidele.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]