Lydia Nordentoft Lavrov

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Lydia Nordentoft Lavrov (sünninimi Lavrov; 14. oktoober 1922 Narva – 28. november 2017 Kopenhaagen) oli väliseesti maalikunstnik, freskomaalija ja mosaiigikunstnik.

Lydia Lavrov alustas kunstiõpinguid aastail 1942–1944 Kõrgemas Kunstikoolis Pallas Tartus, peamiselt Aleksander Vardi ja Johannes Võerahansu käe all, ning täiendas end hiljem Kopenhaagenis, Pariisis ja Stockholmis.

1944. aastal pages ta Poola kaudu Taani.

Esmakordselt eksponeeriti Nordentoft Lavrovi teoseid eesti kunsti ülevaatenäitusel Kopenhaagenis Frederiksbergi K. B. Hallenis 1946. aastal, järgnesid näitused Kopenhaagenis, Eskilstunas, Uppsalas, Stockholmis, Arvikas, Austraalias ja USA-s, sealhulgas esinemised paljudel taani kunstnike ülevaatenäitustel, 1972. aasta ESTO-l Torontos, 1980. aasta ESTO-l Stockholmis ning 2000. aastal Kunstiühingu "Pallas" näitusel Tartu Kunstimajas. Kunstniku esimene isikunäitus toimus 1953. aastal Kristinehamnis (koos Endel Kõksiga). Järgnenud tosinast isikunäitusest oli suurim 1986. aastal Kopenhaagenis.

Ta lõi õlimaale ja akvarelle ning harrastas ka freskotehnikat. Kogu eesti kunsti kontekstis on haruldased tema kivimosaiigid. Tema teoseid leidub Taani muuseumides, kirikutes ja teistes ühiskondlikes hoonetes, Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis, Narva Muuseumis, Kunstiühingu "Pallas" kogus, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuses ning erakogudes Taanis ja Eestis. 1989. aasta sügisel toimus A. H. Tammsaare Majamuuseumis Nordentoft Lavrovi seni ainus isikunäitus Eestis (koos taanlannast kolleegi Karen Parkiga).[1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]