Lucia legendi meistri Maarja altar

Allikas: Vikipeedia
Maarja altar Niguliste muuseumis Tallinnas
Parempoolsed tiivad Jumal-Isa, tuvina kujutatud Püha Vaimu, Ristija Johannese ja põlvitavate donaatoritega

Lucia legendi meistri Maarja altar (ka: Maarja altar, nn Mustpeade tiibaltar) on 15. sajandist, ilmselt Belgias Brugges maalitud triptühhon[1].

Ajaloost[muuda | muuda lähteteksti]

Maarja altar on hiliskeskaegne altariretaabel, mis on valmistatud arvatavasti 15. sajandi lõpul (enne 1493). Altari arvatav autor on anonüümne püha Lucia legendi meister, kellelt telliti altar Tallinna dominiiklaste kloostrikiriku tarbeks, transpordikulud tasusid Mustpeade vennaskond ja Suurgild.[2] Keskajal asus see altar tõenäoliselt dominiiklaste Katariina kirikus[1], praegu on see Niguliste kirikus[1][3].

Kirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kahe tiivapaariga tiibaltar on pühitsetud neitsi Maarjale, keda on kujutatud teose kõigis kolmes positsioonis. Suletud tiibadel esineb grisaille-tehnikas Maarja kuulutuse stseen – vasakul tiival peaingel Gaabriel ja paremal neitsi Maarja. Teises positsioonis on maalitahvlitel kujutatud paljastatud rinnaga neitsi Maarjat ühes palvetavate donaatoritega; rinnahaavale osutav Kristus koos kahe ingliga: troonil istuv Jumal-Isa ning Ristija Johannes koos donaatoritega. Avatud positsioonis asub kesktahvlil baldahhiini all troonimas neitsi Maarja Kristuslapsega, tema kõrval seisavad püha Jüri ja püha Viktor. Vasakul tiival näeb Assisi püha Franciscust ning paremal Nivellesi püha Gertrudi.[4]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 1,2 Eesti entsüklopeedia. 12. köide: Eesti A–Ü. Tallinn: Eesti Entsüklopeediakirjastus, 2003, lk 321.
  2. Anu Mänd, Lucia legendi meister identifitseeritud? Lucia legendi meistrist, Tallinna mustpeade retaablist ja Eesti kunsti ajaloo 2. köite avapeatükist – Kunstiteaduslikke Uurimusi, 2007, 16 (1–2), lk 177.
  3. Kultuurimälestiste riiklik register (vaadatud 16.03.2013)
  4. Merike Kurisoo, Niguliste Muuseum. Tallinn: Eesti Kunstimuuseum, 2011, lk 37–41.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]