Loomuliku keele töötlus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Loomuliku keele töötlus (Natural language processing, NLP) on arvutiteaduse, tehisintellekti ja arvutilingvistika ühisosa, mis keskendub inimese ja arvuti vahelisele suhtlusele.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Aastal 1950 avalikustas Alan Turing oma artikli „Arvutustehnika ja mõistus“ (ingl. keeles "Computing Machinery and Intelligence"), kus tõi välja mõistuse kriteeriumiks Turingi testi.

Masintõlke esimene eksperiment toimus aastal 1954, kus masin tõlkis automaatselt üle kuuekümne venekeelse lause inglise keelde. Eksperiment sai nimeks „Georgetowni eksperiment“ (ingl. keeles „Georgetown experiment“). Viimase autorid eeldasid, et masintõlke probleem saab lahenduse lähima kolme-viie aasta jooksul, kuid tegelik edasi liikumine oli tunduvalt aeglasem. Aastal 1966 tuli välja ALPAC aruanne, mis näitas, et kümne aasta pikkune uurimistöö ei andnud oodatud tulemusi ja masintõlke rahastamine oli järsult vähenenud.

Suurem osa loomuliku keele süsteemidest oli ehitatud järgides käsitsi kirjutatud reegleid. Aastast 1980 kogub jõudu statistiline masintõlge ja kasutusele on võetud keelekorpused. Tänapäeval kasutatakse juhendamata või osaliselt juhendatud masinõppe algoritme.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]