LoRa

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

LoRa (Long Range) on patenteeritud traadita andmete saatmise tehnoloogia. Algselt arendas selle Cycleo Prantsusmaal Cycleo ja 2012 omandas selle Semtech. LoRa tehnoloogia koosneb kahest osast – LoRa, mis OSI (avatud süsteemide sidumise arhitektuur) mudelil oleks füüsiline kiht ja LoRaWAN, mis oleks MAC-layer ehk kanalikiht[1].

LoRa ja LoRaWAN on madala energiatarbimisega, seade peab oma akudel vastu 10+ aastat ja väga hea levialaga: 15–30 km linnavälisel ala. Need omadused võimaldavad ühendada erinevaid IoT (Internet of Things) seadmeid ja saada nende infot. Kui andmete edastamise kiirus on vahemikus 292 kuni 50 kilobitti sekundis, siis see otsepildi edastamiseks ei ole sobilik, see-eest IoT sensoriteks väga hea. LoRa saab kasutada laial sageduste vahemikul, 137 MHz kuni 1020 MHz, nende vahemikkudes asuvad ka litsentsivabad raadiosageduse vahemikud nagu 868 MHz (Euroopa) and 915 MHz (Põhja-Ameerika), mida saab vabalt igaüks kasutada, aga mis suurtes kogustes tekitab palju müra ja info kättesaamine aeglustub ja halveneb[2].

LoRaWAN[muuda | muuda lähteteksti]

LoRaWAN on MAC-protokoll, mis on suure mahtuvuse, pika vahemaa ja vähese energiatarbimisega ning on mõeldud spetsiaalselt Internet of Things võrgustiku ühenduse jaoks neile, kes kasutavad LoRa tehnoloogiat. Tegemist on avaliku LPWANi standardiga, mida haldab LoRa Allience. LoRaWAN on Wi-Fi, mis ühendab IoT seadmed võrguga ja võimaldab neil omavahel suhelda[3].

LoRaWAN määrab võrgu kommunikatsiooni protokolli ja süsteemi arhitektuuri, LoRa füüsiline kiht võimaldab pikamaasuhtlusühenduse. LoRaWAN vastutab ka kõigi seadmete kommunikatsioonisageduste, andmeedastuskiiruse ja võimsuse haldamise eest. Võrgu seadmed toimivad asünkroonis ehk edastatakse andmeid ainult siis, kui seadmel on midagi edastada. Seadme poolt edastatud andmed edastatakse mitmesse erinevasse lüüsi (ingl gateways), mis edastab andmepaketid tsentraliseeritud võrku. Seal omakorda filtreeritakse välja duplikaadid, krüptitakse info ja edastatakse see vastavasse rakendusse, kus soovitakse näha tulemusi[4].

LoRaPHY[muuda | muuda lähteteksti]

LoRaPHY on LoRa füüsilise kihi protokoll, aga kuna see on suletud ja patenteeritud, siis ei ole tegemist vabalt kättesaadava dokumentatsiooniga[5].

LoRaWan turvalisus[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna LoRa abil saadetakse palju infot, mis peaks olema nähtav ainult neile, kellele on ligipääs antud sensorile siis on turvalisus tähtsal kohal. LoRa turvalisuse tagamiseks kasutatakse
 erinevaid võtteid[3]:

 • seadmetes kasutatakse AES128 võtmeid;
 • seadmete võtmetel on kiire võtmete tühistamine ja taastamine;
 • igal saadetud paketil on enda krüpteering andmete privaatsuse jaoks;
 • kaitse kordus rünnakute vastu;
 • kaitse vahendaja ründe vastu.

LoRaWANi platvormid[muuda | muuda lähteteksti]

LoRa tehnoloogiat kasutavad mitmed sensorid, aga mõned tuntumad on nt:

 • ThingsConnected: tasuta platvorm, kus saab testida uusi IoT seadmeid ja neid võrku ühendada[6].
 • Strataggem: pakuvad sensoreid, nende ülesseadmist ja haldamist ning optimeerivad nende asukohta, et oleks parim leviala. Nende põhilised huviobjektid on targad linnad, arukas põllumajandus ja robootika[7].
 • loriot.io: ülemaailmne avalik LoRaWANi operaator, mis on mõeldud nii privaatsete kui ka avalike võrkude jaoks. Samas pakuvad ka programmeerimise platvormi, mis võimaldab seadistada Internet of Things seadmeid, mis on sinna külge ühendatud koos võimalusega edastada sisse tulnud infot edasi 3ndatele osapooltele[8].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Semtech Corporation. "Semtech Acquires Wireless Long Range IP Provider Cycleo". semtech. Kasutatud 04.11.2018.
 2. "LoRa Network Protocol and Long Range Wireless IoT". postscapes. Kasutatud 04.11.2018.
 3. 3,0 3,1 Vit Prajzler. "LoRa, LoRaWAN and LORIOT.io". lorito.io. Kasutatud 04.11.2018.
 4. Laurens Slats. "LoRaWAN Overview". Kasutatud 04.11.2018.
 5. Matthew Knight, Balint Seeber (2016). "Decoding LoRa: Realizing a Modern LPWAN with SDR". Vaadatud 04.11.2018. 
 6. "Things Connected". thingsconnected.net. Kasutatud 04.11.2018.
 7. "strataggem". strateggem. Kasutatud 04.11.2018.
 8. "loriot.io". lotiot.io. Kasutatud 04.11.2018.