Ljudmõla Pavlitšenko

Allikas: Vikipeedia

Ljudmõla Pavlitšenko (12. juuli 191610. oktoober 1974) oli snaiper, sõjaveteran, poliitik.[1]

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Liudmila Pavlitšenko oli teise maailmasõja ajal Nõukogude Liidu Punase Armeega teeninud snaiper. Teda tunnustatakse 309 vaenlase sõduri tapmisega. Ta osales Punase Armeega Odessa ja Sevastoopoli piiramisel, lahingutes Idarinde varajastes staadiumides. Tema 309 tapetud vaenlase skoor paigutab tõenäoliselt ta kõigi aegade viie parima snaiperi hulka, kuid tema tapmiste arv võib olla märkimisväärselt suurem, kuna kinnitatud tapmine peab olema kolmanda osapoole tunnistatud.[2]

Pärast seda, kui ta lahingus sai mürsuhaavata, evakueeriti ta Moskvasse. Pärast vigastustest taastumist koolitas ta teisi Punase Armeega snaipreid ning oli Punase Armeega avalik esindaja. 1942. aastal tegi ta ringreisi Ameerika Ühendriikidesse, Kanadasse ja Ühendkuningriiki. Pärast sõja lõppu 1945. aastal määrati ta Nõukogude mereväe vanemteaduriks. Ta suri 58-aastaselt insuldi tagajärjel.[3]

Lyudmila Belova sündis 12. juulil [vkj 29. juunil] 1916. aastal Vene Impeeriumi Kiievi kubermangus Bila Tserkvas (praegu Kiievi oblastis, Ukrainas) Mihhail Belovi ja tema abikaasa Elena Trofimovna Belova (1897–1972) perre.[4] Perekond kolis Kiievisse, kui Lyudmila oli 14-aastane. Tema isa oli Kommunistliku Partei liige ja teenis Punases Armees polgukomissarina, olles autasustatud Punase Lipu ordeniga. Lapsepõlves oli Lyudmila ennast kirjeldanud poisilikuna tüdrukuna, kes oli äärmiselt võistlushimuline sportlikes tegevustes. Kiievis liitus ta OSOAVIAKhIM-i lasketiiru klubiga, arenes amatöör-snaipriks ja teenis välja Voroshilovi snaipri märgi ja laskuri tunnistuse. 1937, aastal abiellus ta Aleksei Pavlichenkoga ja sündis poeg Rostislav (1932–2007). Siiski lahutati abielu peagi ning Lyudmila naasis elama oma vanemate juurde. Ta õppis õhtukoolis ja tegi samal ajal koduseid töid.[5] Päeval töötas ta lihvijana Kiievi Arsenal tehases. 1933, aastal astus ta Kiievi Ülikooli, kus õppis ajalugu ja kavatses saada teadlaseks ja õpetajaks. Seal võistles ta ülikooli kergejõustikumeeskonnas sprindis ja teivasületamises. Ta oli ka kuue kuu jooksul Punase Armee poolt snaipriõppekoolis registreeritud.[6][7]

Liudmila Pavlitšenko pärand ulatub kaugemale tema sõjategevusest, olles inspireerinud paljusid naisi kogu maailmas, kes soovivad näidata üles julgust ja visadust oma eesmärkide saavutamisel.[8]

Mälestuse jäädvustamine[muuda | muuda lähteteksti]

Pavlitšenko nime kannavad tänavad Ukrainas Sevastopolis ja Bila Tserkvas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "Ljudmõla Pavlitšenko, the Glossary". et.unionpedia.org. Vaadatud 12. mail 2024.
  2. Lockie, Alex. "Meet the world's deadliest female sniper who terrorized Hitler's Nazi army". Business Insider (Ameerika inglise). Vaadatud 12. mail 2024.
  3. Lockie, Alex. "Meet the world's deadliest female sniper who terrorized Hitler's Nazi army". Business Insider (Ameerika inglise). Vaadatud 12. mail 2024.
  4. "Lady Death: Lyudmila Pavlichenko, the Greatest Female Sniper of All Time". Mental Floss (Ameerika inglise). 6. detsember 2018. Vaadatud 12. mail 2024.
  5. "Lady Death: Lyudmila Pavlichenko, the Greatest Female Sniper of All Time". Mental Floss (Ameerika inglise). 6. detsember 2018. Vaadatud 12. mail 2024.
  6. Magazine, Smithsonian; King, Gilbert. "Eleanor Roosevelt and the Soviet Sniper". Smithsonian Magazine (inglise). Vaadatud 12. mail 2024.
  7. Magazine, Smithsonian; King, Gilbert. "Eleanor Roosevelt and the Soviet Sniper". Smithsonian Magazine (inglise). Vaadatud 12. mail 2024.
  8. "Video: maailma parimaks naissnaipriks on ukrainlanna Ljudmõla Pavlitšenko, kelle arvel on 309 tapmist". Elu24. 20. märts 2018. Vaadatud 12. mail 2024.