Lindiseade

Allikas: Vikipeedia
Erinevad lindiseadmed

Lindiseade ehk striimer (inglise keeles streamer või tape drive) on andmete salvestamise seade, kus andmed salvestatakse magnetlindile. Tänspäeval kasutatakse linte põhiliselt andmete varundamiseks, kuna lintide eluiga on vähemalt 10 aastat. Samas nõuab seade regulaarset puhastamist ja on küllatki ebamugav kasutada.

Lindiseade võimaldab andmetele ligipääsu, kasutades järjestikpöördust, erinevalt kettaseadmetest, mis võimaldavad suvapöördust. See tähendab, et kettaseade võib lugemispead liigutada ükskõik millisesse ketta piirkonda väga lühikese ajaga. Lindiseade kulutab aga küllalt palju aega, et andmete lugemiseks õige koht ette kerida ja seetõttu on lindiseadmetel väga madal keskmine otsimiskiirus. Selle vaatamatta võib andmeid lindilt lugeda või sinna kirjutada väga kiiresti. Näiteks saavutavad moodsad LTO sedamed andmevahetuskiiruse 80 MB/s, mis on sama hea, kui enamikel 10 000 pööret minutis (rpm) töötavatel kõvaketastel.

Ehitus[muuda | muuda lähteteksti]

Lindiseadmete mälumaht ülatub mõnest megabaidist sadade gigabaitide tihendamata andmeteni. Turundusmaterjalides eeldatakse lindiseadme, et tihendatud ja tihendamata andmete mahutavus on suhtes 1:2. See tähendab, et kui lindi mälumahuks on märgitud 80/160, siis tõeline mälumaht on 80, tihendatud andmete puhul aga 160. Sony ja IBM on kasutanud ka suuremat tihendamise konfitsenti. Reaalselt sõltub mälumaht andmete tüübist.

Lindiseade võib olla arvutiga ühendatud väikearvutisüsteemi liidese (levinuim), kiudkanali (ingl Fiber Channel), SATA, USB, FireWire, FICON'i või mõne muu liidese abil.

Kest[muuda | muuda lähteteksti]

Magnetlint on tavaliselt paigutatud ümbrisesse, mis võib olla valmistatud näiteks plastmassist. Sellist Ümbrist nimetatakse tavaliselt kassetiks. Plastikust väliskest lihtsustab käsitlemist ja kaitseb õrna magnetlinti välistingimuste eest.

Kirjandust[muuda | muuda lähteteksti]