Lennuliikluse juhtimine

Allikas: Vikipeedia
Brüsseli lennujaama lennujuhtimistorn

Lennuliikluse juhtimine ehk lennujuhtimine (inglise Air Traffic Control, lühendatult ATC) on Eesti Vabariigis Lennuliiklusteeninduse AS pädevuses.

    • Lennuliikluse juhtimine jaotub:
  • TWR (Tower Control Unit)) e. lähilennujuhtimisüksus. Teostab lendude juhtimist lennuväljade vahetus läheduses ning stardi/maandumisrajal ja ruleerimisteedel.
  • APP (Approach Control Unit))e. lähenemislennujuhtimisüksus. Nii saabuvate kui lahkuvate lennukite juhtimine lennuväljade lähenemisalades.
  • ACC (Area Control Centre) e. piirkondlik lennujuhtimiskeskus. Peamiselt ülelendude juhtimine kogu Eesti õhuruumis ning kõrgustevahemikus 9500 ft (3000 m) kuni 66000ft (20000m)

Lennuliikluse juhtimise esmaülesandeks on tagada lennuliikluse ohutus nii õhus kui ka lennuväljal ning pilootide õigeaegne hoiatamine võimalikest ohtudest, lisaülesandeks on pilootide varustamine vajaliku meteoroloogilise ja aeronavigatsioonilise informatsiooniga.

Eestis õpetatakse lennujuhi ametit Eesti Lennuakadeemias (torni- ja lähilennujuhid). Piirkondlikku lennujuhtimist saab õppida välismaal.