Lennuliikluse juhtimine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Brüsseli lennujaama lennujuhtimistorn

Lennuliikluse juhtimine ehk lennujuhtimine (inglise keeles Air Traffic Control, lühendatult ATC) on Eesti Vabariigis Lennuliiklusteeninduse AS pädevuses.

Lennuliikluse juhtimine jaotub:

  • TWR (Tower Control Unit) ehk lähilennujuhtimisüksus. Teostab lendude juhtimist lennuväljade vahetus läheduses ning õhkutõusmis-maandumisrajal ja ruleerimisteedel.
  • APP (Approach Control Unit) ehk lähenemislennujuhtimisüksus. Nii saabuvate kui ka lahkuvate lennukite juhtimine lennuväljade lähenemisalades.
  • ACC (Area Control Centre) ehk piirkondlik lennujuhtimiskeskus. Peamiselt ülelendude juhtimine kogu Eesti õhuruumis ning kõrgustevahemikus 9500 ft (3000 m) kuni 66 000 ft (20 000 m)

Lennuliikluse juhtimise esmaülesandeks on tagada lennuliikluse ohutus nii õhus kui ka lennuväljal ning pilootide õigeaegne hoiatamine võimalikest ohtudest; lisaülesandeks on pilootide varustamine vajaliku meteoroloogilise ja aeronavigatsioonilise informatsiooniga.

Eestis õpetatakse lennujuhi ametit Eesti Lennuakadeemias (torni- ja lähilennujuhid). Piirkondlikku lennujuhtimist saab õppida välismaal.